AMD(AMD.US) Q3 rozmowa telefoniczna: Lisa Su odpowiada na napięcie podaży, przewiduje wzrost przychodów o ponad 80% do 2027 roku
AMD (AMD.US) przeprowadzi spotkanie telefoniczne dotyczące wyników za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026 po zamknięciu rynku amerykańskiego w dniu 3 listopada czasu wschodniego USA.
Zgodnie z informacjami serwisu finansowego zhihui Caijing APP, w amerykańskich godzinach popołudniowych 3 listopada, po zakończeniu notowań, AMD (AMD.US) zorganizowało telekonferencję dotyczącą wyników za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026. Przychody w analizowanym okresie wyniosły 13,377 mld USD, co oznacza wzrost o 45% rok do roku i ustanowienie nowego kwartalnego rekordu, przekraczając prognozy rynku wynoszące około 13,09 mld USD; zysk na akcję (non-GAAP, rozwodniony) wyniósł 2,09 USD, co oznacza wzrost o 74% rok do roku, przewyższając oczekiwania na poziomie ok. 1,94 USD; zysk na akcję (GAAP, rozwodniony) wyniósł 1,46 USD, zawierając w sobie 1,1 mld USD niegotówkowej rewaluacji wartości godziwej przyznanych warrantów. Przychody z centrów danych wyniosły 8,546 mld USD, wzrost o 97% rok do roku, stanowiąc 64% całości przychodów (w analogicznym okresie ubiegłego roku 47%). Cena akcji wzrosła w regularnej sesji o 3,65% do 483,90 USD; po ogłoszeniu wyników kurs skoczył przejściowo o ponad 9% w notowaniach posesyjnych.
Najważniejszą informacją z tej telekonferencji była znaczna podwyżka perspektyw spółki na rok 2027. CEO Lisa Su podczas spotkania potwierdziła, że opierając się na obecnej widoczności, oczekuje wzrostu przychodów w 2027 roku o ponad 80%, czyli ponad dwukrotność długoterminowego tempa wzrostu zaprezentowanego podczas Dnia Analityka w listopadzie ubiegłego roku; przy czym przychody serwerowe mają się niemal podwoić, przychody AI w centrach danych wzrosną zdecydowanie powyżej podwojenia, a udział centrów danych w całkowitych przychodach przekroczy 80%. Podaż była najczęściej poruszanym tematem przez analityków - Barclays, Morgan Stanley i inne instytucje pytały kolejno o to, czy podaż wafli, zaawansowanych obudów, pamięci i innych komponentów pozwoli sprostać takiemu wzrostowi. Lisa Su odpowiedziała, że popyt rzeczywiście przewyższa podaż, firma od lat współplanuje rozwój produkcji z klientami i dostawcami w łańcuchu wartości, obecnie rozbudowuje możliwości dostaw kluczowych elementów, takich jak wafle, substraty, zaawansowane opakowania i pamięci, i pozostaje „bardzo pewna” wzrostu centru danych do 2027 roku. Analityk Emarketer Jacob Bourne uważa, że w obliczu rosnącej skrupulatności inwestorów wobec wydatków na AI i zwrotu z inwestycji, obecne wyniki będą dla inwestorów motywujące.
Najważniejsze punkty telekonferencji:
Centra danych i AI: przyspieszenie i wzajemne powiązania. Lisa Su twierdzi, że przychody centrów danych rosły każdego kwartału z rzędu; EPYC Turin stał się najpowszechniej wdrażaną generacją EPYC, w chmurze dostępnych jest ponad 540 instancji tego procesora, zaś inteligentne obciążenia typu agentic stają się głównym motorem popytu na CPU; nowa generacja EPYC Venice jest już wysyłana, platformy OEM/ODM zadeklarowały ponad 240 modeli; MI455X jest masowo dostarczany, pierwsze racki Helios dla Anthropic, Meta, Microsoft, OpenAI, Oracle zostały wdrożone. CFO Jean Hu prognozuje, że w czwartym kwartale przychody z AI w centrach danych po raz pierwszy przekroczą biznes serwerowych CPU.
Prognoza na 2027: potrójna podwyżka. Poza wzrostem powyżej 80%, Lisa Su wskazuje na trzy współrzędne: podwojenie przychodów serwerowych, znacznie powyżej podwojenia wzrostu w AI centrowych oraz przekroczenie 80% udziału centrów danych w przychodach. Komentarze z zewnętrznych źródeł jak Huatai i Wallstreet CN interpretują to jako wyraz zaufania AMD do zapotrzebowania na moc obliczeniową AI.
Klienci i gry: ostrzeżenie o presji na rynku PC. Przychody z działalności klienckiej i gier sięgnęły 3,7 mld USD, co oznacza spadek o 8%, z czego przychody z gier spadły o 40%. Su otwarcie ostrzegła, że do 2027 roku wolumen dostaw rynku PC może spaść o dwucyfrowy procent, głównie ze względu na wzrost cen komponentów prowadzący do wzrostu ceny gotowych komputerów oraz wrażliwość klientów na ceny; AMD skoncentruje się na segmentach o wysokiej wartości (biznesowych, premium oraz kanałach desktopowych) i wykorzysta możliwość elastycznego zarządzania łańcuchem dostaw pomiędzy rynkiem PC i centrum danych.
Podaż i koszty: popyt przewyższa podaż. Zarząd w licznych odpowiedziach potwierdzał, że popyt jest wyższy od podaży, firma we współpracy z dostawcami intensywnie zwiększa podaż wafli, substratów, zaawansowanych opakowań, pamięci itd.; w związku ze wzrostem cen np. HBM, Jean Hu podkreśliła, że AMD zawarło długoterminowe umowy z częścią dostawców i klientów, a koszty są dzielone z klientami.
Wskazówki na Q4: wzrost kwartał do kwartału o ok. 27%. Firma spodziewa się przychodów w Q4 rzędu ok. 17 mld USD (±3%), co oznacza wzrost o 66% rok do roku i ok. 27% w relacji kwartał do kwartału, przekraczając prognozy rynkowe na poziomie ok. 16,3 mld USD; marża operacyjna non-GAAP około 55%, koszty operacyjne ok. 3,75 mld USD; przychody z centrów danych mają wzrosnąć o około 50% k/k, przychody z klientów i gier mają spaść o ponad 20% k/k, embedded urośnie dwucyfrowo.
Warrants i struktura kapitałowa. W odniesieniu do warrantów podpisanych z OpenAI i innymi klientami, Jean Hu wyjaśniła: wskazówki przychodowe uwzględniają już odjęcie warrantów po wartości godziwej z dnia przyznania, bez konieczności korekt; rozwodnienie nastąpi tylko po spełnieniu przez klientów warunków nabycia i egzekucji warrantów, a w 2027 zostaną podane szczegółowe wytyczne; kwartalne wyceny niegotówkowe nie wpływają na wyniki non-GAAP ani na wolne przepływy pieniężne. Wolne przepływy gotówkowe w kwartale wyniosły 554 mln USD, a środki pieniężne i krótkoterminowe inwestycje na koniec okresu do 15,8 mld USD, zadłużenie ogółem 7,1 mld USD.
Szczegóły telekonferencji przedstawiają się następująco:
Wystąpienia zarządu
Matt Ramsay (Wiceprezes, Strategia Finansowa i Relacje Inwestorskie): Witam na telekonferencji AMD dotyczącej wyników za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026, przypomnienie, że rozmowa zawiera oświadczenia prognozujące, które niosą za sobą ryzyko i niepewność, proszę odnieść się do dokumentów firmy złożonych w SEC; w rozmowie omawiane są wskaźniki non-GAAP, tabelę uzgodnień znajdziesz w komunikacie wynikowym firmy.
Lisa Su (Przewodnicząca Zarządu i CEO):
AMD przedstawiło najlepszy kwartał w historii pod względem przychodów i rentowności. Przychód za trzeci kwartał wyniósł 13,4 mld USD, wzrost o 45% rok do roku; zysk na akcję non-GAAP 2,09 USD, wzrost o 74%. Kluczowym motorem były centra danych (8,5 mld USD, +97% r/r, 64% całych przychodów; rok temu 47%); tempo wzrostu przychodów centrowych przyspieszało z kwartału na kwartał przez cały rok.
Przychody z działalności klienckiej i gier 3,7 mld USD, spadek o 8% r/r. Przychody klienckie 2,9 mld USD, wzrost o 7%; przychody z gier 773 mln USD, spadek o 40%. Przychody embedded 1,1 mld USD, wzrost o 29% r/r, czwarty kwartał przyspieszenia wzrostu z rzędu.
Centra danych CPU: EPYC Turin stał się najpowszechniej wdrażaną generacją EPYC w chmurze, istnieje ponad 540 typów instancji w chmurze. Inteligentne obciążenia agentic stają się główną siłą napędową popytu na CPU—Meta uruchomiła Muse, po 6 tygodniach liczba aktywnych użytkowników przekroczyła 10 mln; OpenAI wybrała Turin jako procesor hostujący dla swojego pierwszego autorskiego akceleratora. Nowa generacja procesorów EPYC Venice zaczęła trafiać do wysyłek, liczba zgłoszonych platform OEM/ODM przekroczyła 240, o 20% więcej niż Turin w analogicznym momencie. Spółka wprowadziła wzorzec racka Helion—rack wyposażony tylko w CPU mieści 144 procesory Venice.
Centra danych AI: MI455X trafił do masowej produkcji, pierwsze racki Helios od Anthropic, Meta, Microsoft, OpenAI i Oracle zostały uruchomione. Wydano stos oprogramowania ROCm 10. EuroHPC wybrało system z MI430X do flagowego europejskiego superkomputera LUMI-AI, start zaplanowany na drugą połowę 2027. Firma ogłosiła przejęcie Taalas i World Labs—World Labs została założona przez dr Fei-Fei Li, pionierkę AI; po sfinalizowaniu transakcji dołączy ona do AMD jako Chief Scientist. Oba przejęcia mają zostać zamknięte przed końcem roku.
W oparciu o aktualną widoczność, przewidujemy, że w 2027 roku przychód wzrośnie o ponad 80%—ponad dwukrotność modelu długoterminowego przedstawionego w listopadzie ubiegłego roku. Przychody z działalności serwerowej mają się niemal podwoić, AI w centrach danych wzrośnie znacznie ponad dwukrotnie, a udział centrów w całości przekroczy 80%.
Jean Hu (Wiceprezes wykonawczy, CFO, Skarbnik):
Marża brutto non-GAAP w trzecim kwartale to 56%, wzrost o 190 punktów bazowych r/r. Koszty operacyjne 3,6 mld USD, wzrost o 29%. Zysk operacyjny 3,9 mld USD (+75% r/r), marża operacyjna 29%, wzrost o ponad 5 pkt proc. rdr. Marża operacji na centrach danych: zysk operacyjny 2,9 mld USD (+168% r/r), marża 34%, rok wcześniej 25%.
Zysk na akcję GAAP 1,46 USD, obejmuje 1,1 mld USD niegotówkowej rewaluacji wartości godziwej warrantów, głównie odzwierciedla wzrost kursu akcji spółki i zmianę prawdopodobieństwa spełnienia warunków; to nie wpływa na wyniki non-GAAP ani na wolne przepływy pieniężne.
Zapasy wzrosły kwartał do kwartału o ok. 3 mld USD (do 11,5 mld USD); przepływy operacyjne 1,2 mld USD, wolne przepływy pieniężne 554 mln USD. Na koniec kwartału środki pieniężne i krótkoterminowe inwestycje sięgały 15,8 mld USD, zadłużenie ogółem 7,1 mld USD (w tym 4,75 mld USD wyemitowanych w sierpniu obligacji uprzywilejowanych).
Wskazówki na Q4: przychód ok. 17 mld USD (odchylenie 3%), środek przedziału to wzrost 66% r/r i ok. 27% k/k. Przychody z centrów danych mają wzrosnąć ok. 50% k/k, AI centrowe przekroczy serwerowe CPU pod względem skali; kliencki i gry razem spadną ponad 20% k/k; embedded urośnie dwucyfrowo kwartał do kwartału. Marża non-GAAP około 55%; koszty operacyjne ok. 3,75 mld USD; efektywna stopa podatku 13%; rozwodniony kapitał akcyjny ok. 1,67 mld akcji (wliczając wpływ przejęć Taalas i World Labs).
Sesja pytań i odpowiedzi
Tom O'Malley (Barclays): Skoro w 2027 spodziewacie się powyżej 80% wzrostu, czy podaż (wafle, obudowy, substraty, pamięci) jest wystarczająca? Jeśli podaż byłaby wyższa, czy popyt mógłby być jeszcze większy?
Lisa Su: Popyt jest wyższy niż podaż. Od lat współplanowaliśmy rozwój produkcji z klientami i dostawcami, obecnie wspólnie zwiększamy możliwości produkcyjne wafli, substratów, zaawansowanych opakowań, pamięci itd. Jestem bardzo pewna wzrostu centrów danych do 2027 r.
Tom O'Malley (Barclays): Skoro dochody klienckie spadną w Q4 ponad 20% kw/kw, czy spadki na rynku PC będą utrzymywać się do 2027? Jak AMD zamierza przejść przez ten dołek?
Lisa Su: Prognozowaliśmy wcześniej słabszy sezon na segment kliencki w II połowie roku. Wzrost cen komponentów przekłada się na wyższe ceny komputerów, konsumenci są jeszcze bardziej wrażliwi na ceny. Ostrożnie zarządzamy zapasami; przyjmujemy założenie dwucyfrowych spadków rynku PC w 2027 i skupiamy się na segmentach wysokomarżowych: biznesowych, premium i desktopowych oraz na wykorzystaniu elastycznej zamienności łańcucha dostaw PC i centrum danych.
Vivek Arya (BofA Securities): Jak oceniacie pewność realizacji 3 GW wdrożeń AMD pod kątem finansowania oraz infrastruktury (grunty, energia, obudowy)? Oferta konkurencji gwarantująca wartość resztkową—jak wpływa na pejzaż w 2028?
Lisa Su: Mamy wielką pewność co do konkurencyjności Venice, MI455, Helios; planujemy wdrożenia z klientami, wiemy dokąd trafi GPU. W perspektywie 2028 i później, priorytetem pozostaje inwestowanie w rozwój własny (R&D, łańcuch dostaw) i selektywna, strategiczna współinwestycja z kluczowymi partnerami w infrastrukturę centrów danych.
Vivek Arya (BofA Securities): Jak klienci laboratoryjni decydują między własnym ASIC a rozwiązaniami AMD?
Lisa Su: Liczy się całkowity koszt posiadania (TCO) i liczba tokenów przypadających na dolara. System rackowy Helios to nasza największa inwestycja; Q3 to pierwszy przychodowy kwartał dla MI455 i racka Helios, Q4 przyniesie duży wzrost. Po MI450 rozwijamy MI500 i MI600, ściśle współpracując z potrzebami laboratoriów kluczowych klientów.
Joshua Buchalter (TD Cowen): Jak wzrost kosztów HBM wpływa na model biznesowy Instinct? Czy założenia przychodów 15–20 mld USD na 1 GW wdrożenia są do utrzymania? Czy możecie przerzucić koszty na dużych klientów?
Lisa Su: Z częścią dostawców i klientów zawarliśmy już umowy długoterminowe; rosną koszty pamięci i innych komponentów, dzielimy się kosztami z klientami. Mimo presji inflacyjnej nasza oferta TCO dla AI pozostaje wiodąca.
Joshua Buchalter (TD Cowen): Jak będzie rósł poziom kosztów operacyjnych do 2027? Czy można utrzymać dolną granicę marży na 55%?
Jean Hu: Do 2027 wzrost przychodów będzie znacznie szybszy niż wzrost kosztów operacyjnych (wzrost OpEx będzie niższy niż połowa wzrostu przychodów), dzięki czemu marża operacyjna znacząco wzrośnie. AI centrowe nieco rozmyje marżę, lecz całkowita marża w USD znacznie wzrośnie; kwartalne marże mogą się wahać w zależności od miksu produktowego.
Timothy Arcuri (UBS): Czy możecie podać podział w dolarach między GPU, a CPU w centrach danych w 2027 oraz tempo w ciągu roku?
Lisa Su: W 2027 biznes CPU w serwerach się niemal podwoi, AI dla centrów danych wzrośnie „znacznie powyżej podwojenia”. Q4 jest pierwszym kwartałem, w którym centra danych AI przewyższą skalą CPU, potem obie linie będą dalej rosnąć.
Timothy Arcuri (UBS): Jak warrants przełożą się na przychody, kapitał i model kosztów?
Jean Hu: Trzy aspekty: 1) wskazówki przychodowe uwzględniają już odejmowanie warrantów po wartości z dnia przyznania; 2) rozwodnienie nastąpi tylko po spełnieniu przez klienta warunków vestingu i wykonania, szczegóły w 2027; 3) kwartalna rewaluacja wartości niegotówkowej nie wpływa na wyniki non-GAAP ani wolny cash flow.
CJ Muse (Cantor Fitzgerald): W ramach podwajania przychodów CPU serwerowych w 2027—jaki jest podział na wolumen, liczbę rdzeni i ASP?
Lisa Su: Wzrost napędzany przede wszystkim zwiększeniem wolumenu i liczby rdzeni, ASP rośnie nieznacznie (w ślad za wzrostem liczby rdzeni).
CJ Muse (Cantor Fitzgerald): Jak wygląda sezonowość Q1 (klienci vs centra danych)? A embedded?
Jean Hu: Część embedded zwykle ma sezonowość w Q1, lecz w całym 2027 wzrost będzie znaczący i postępować będzie z kwartału na kwartał.
Stacy Rasgon (Bernstein): Czy przekroczenie się przychodów AI w centrach danych i CPU w Q4 to ledwie spełnienie planów, czy istotne przekroczenie?
Jean Hu: MI450 rośnie kwartał do kwartału bardzo mocno; Q4 - przychody AI w centrach danych (w USD) znacznie przekroczą CPU serwerowe.
Stacy Rasgon (Bernstein): Czy możecie podać wejściowy/wyjściowy poziom marży w 2027?
Jean Hu: Nie możemy udzielić kwartalnych wskazówek dotyczących marż, bo miks produktów (AI i CPU) wewnątrz centrów danych zadecyduje o marży—nie mamy jeszcze pełnej widoczności. Warto przyjąć poziom Q4 za punkt odniesienia (udział AI znacznie wyższy niż CPU); rozkład w 2027 może się zmieniać kwartalnie.
Joe Moore (Morgan Stanley): Czym różnią się racki Helion (wersja tylko CPU) do obciążeń agentowych od tradycyjnych racków? Czy blade GPU mają szansę być montowane?
Lisa Su: Racki Helion są zoptymalizowane do środowiska wdrożenia—hiperskalowe chmury to konfiguracje w pełni CPU (Venice o najwyższej mocy na slot w branży), w segmencie biznesowym możliwe konfiguracje CPU+GPU. Wzór racka został przekazany do open source (OCP); feedback od OEM/ODM i klientów jest bardzo pozytywny.
Joe Moore (Morgan Stanley): Czy podwojenie segmentu serwerowego w 2027 to efekt zwiększenia udziału rynkowego, czy wzrostu całego TAM? Czy chodzi o zaspokojenie zaległego popytu, czy trwały niedobór?
Lisa Su: Wzrost to efekt zarówno zwiększania udziału, jak i rozszerzenia całego TAM—obejmuje tradycyjne chmury, rynek biznesowy, agentowe CPU oraz head node. Rzeczywiście, popyt przewyższa podaż—pracujemy nad zwiększeniem (włączając substraty, DDR5 itd.); popyt napędzany jest szerokim portfelem klientów, a nie pojedynczymi zamówieniami.
Harsh Kumar (BMO Capital Markets): Jaki cel udziału w rynku macie dla kompletnych racków Helios? Plany wejścia na rynek korporacyjny?
Lisa Su: Celujemy, by być kluczowym dostawcą mocy obliczeniowej dla największych klientów (frontowe laboratoria, hyperscalersi); rozmawiamy już o MI500, MI600 z tymi klientami. Rynek biznesowy rozwija się wolniej, ale jest ważny; wprowadziliśmy GPU dedykowane firmom, chcemy rozwinąć naszą obecność w segmencie korporacyjnym.
Harsh Kumar (BMO Capital Markets): Jeśli konkurencja obniży ceny na PC, czy AMD zrobi to samo?
Lisa Su: Pozostajemy wierni strategii AI od chmury po krawędź i klienta końcowego; z dyscypliną koncentrujemy się na najwartościowszych, najbardziej dochodowych segmentach PC (przemysłowe, premium, desktop), udział w najbardziej wrażliwych cenowo segmentach jest minimalny.
Prowadzący: Pierwotnie zaplanowane pytanie Jima Schneidera (Goldman Sachs) nie zostało zadane z powodów technicznych, sesję pytań kończył Harsh Kumar z BMO.
Zastrzeżenie: Treść tego artykułu odzwierciedla wyłącznie opinię autora i nie reprezentuje platformy w żadnym charakterze. Niniejszy artykuł nie ma służyć jako punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Może Ci się również spodobać
JPMorgan: Fundamenty magazynowania pozostają stabilne, nadal pozytywnie ocenia SK hynix (SKHY.US), Samsung i Kioxia
JPMorgan uważa, że fundamenty przechowywania są solidne, ceny mają szansę utrzymać wysoki poziom do 2027 roku, ale w krótkim okresie brakuje katalizatorów.

Arista Networks (ANET.US) Q3 telekonferencja: CEO twierdzi, że ponad 100 klientów Ethernet AI weszło w supercykl AI; pierwszy raz wskazano prognozę przychodów na 2027 w wysokości 18,5 miliarda dolarów
Arista Networks opublikowało wyniki za trzeci kwartał 2026 roku zakończony 30 września i tego samego dnia po zakończeniu sesji giełdowej zorganizowało telekonferencję.

Demokraci prowadzą w wyborach środka kadencji, kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadają, dolar słabnie, rentowności obligacji USA rosną, azjatyckie giełdy pod presją
Wstępne wyniki głosowania w wyborach śródokresowych w USA w 2026 roku wskazują na silną pozycję Partii Demokratycznej, a rynek gwałtownie zwiększył zakłady na „niebieską falę”, która mogłaby przejąć obie izby Kongresu.

Citigroup: Zróżnicowany wzrost działalności Amgen (AMGN.US) kompensuje spadek przychodów z produktu Deshu monoclonal antibody, a realizacja planu badawczo-rozwojowego zdecyduje o przyszłych perspektywach
Citibank uważa, że podwyższenie całorocznych prognoz przez Amgen jeszcze bardziej wzmocniło zaufanie rynku do zdolności firmy w zakresie komercjalizacji, jednak jej przyszła wycena coraz bardziej zależy od tego, czy pipeline badań i rozwoju spełni oczekiwania.
