Bitget App
Trade smarter
Kup kryptoRynkiHandelFuturesStocksEarnDla instytucjiAI i inne
Arista Networks (ANET.US) Q3 telekonferencja: CEO twierdzi, że ponad 100 klientów Ethernet AI weszło w supercykl AI; pierwszy raz wskazano prognozę przychodów na 2027 w wysokości 18,5 miliarda dolarów

Arista Networks (ANET.US) Q3 telekonferencja: CEO twierdzi, że ponad 100 klientów Ethernet AI weszło w supercykl AI; pierwszy raz wskazano prognozę przychodów na 2027 w wysokości 18,5 miliarda dolarów

智通财经智通财经2026/11/04 02:48
Pokaż oryginał
Przez:智通财经

Arista Networks opublikowało wyniki za trzeci kwartał 2026 roku zakończony 30 września i tego samego dnia po zakończeniu sesji giełdowej zorganizowało telekonferencję.

Aplikacja Zhichong Finance uzyskała informację, że w dniu 4 listopada czasu pekińskiego (po zakończeniu sesji 3 listopada czasu nowojorskiego), Arista Networks (ANET.US), dostawca sprzętu do sieci chmurowych, opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał fiskalny zakończony 30 września 2026 roku oraz tego samego dnia po sesji zorganizował konferencję telefoniczną.

Przychody w trzecim kwartale wyniosły 3,66 mld USD, co oznacza wzrost o 20,5% w porównaniu z poprzednim kwartałem i 58,5% rok do roku – to najwyższy kwartalny wzrost od czasu debiutu giełdowego spółki; wynik przekroczył zarówno prognozę firmy (ok. 3,3 mld USD), jak i konsensus agencji Bloomberg (3,33 mld USD). Marża brutto non-GAAP wyniosła 64,0%, czyli o 1,2 p.p. mniej r/r i o 0,6 p.p. więcej kw./kw., powyżej wcześniejszej prognozy ok. 63%; marża operacyjna non-GAAP to 49,1% (w analogicznym okresie rok wcześniej 48,6%); zysk netto non-GAAP 1,53 mld USD, wzrost o 56% r/r; rozwodniony EPS non-GAAP 1,20 USD, wzrost o 55,8% r/r, powyżej konsensusu Bloomberg wynoszącego 1,075 USD. Rozwodniony EPS wg GAAP to 1,22 USD (+82,1% r/r), wyższy niż w ujęciu non-GAAP – wg analizy Zhichong Finance wynik GAAP uwzględnia ok. 134,5 mln USD zysku ze strategicznych inwestycji (wyłączone z non-GAAP). Ponadto we wrześniu spółka została włączona do indeksu S&P 100.

Jeśli chodzi o kurs akcji, po publikacji wyników kurs gwałtownie wzrósł po godzinach, notując chwilowo wzrost o 12%; w chwili publikacji artykułu nocna zwyżka wynosiła niemal 7%.

Kluczowe kwestie rynkowe i odpowiedzi zarządu

W tym kwartale głównym tematem nie są same wyniki za Q3, lecz po raz pierwszy opublikowane prognozy na 2027: przychody ok. 18,5 mld USD (+38–40%), znacznie ponad konsensus Bloomberg (16,4 mld USD); w tym segment AI networks (AI fabrics) celuje w ok. 7 mld USD, czyli dwukrotnie więcej niż baza z 2026 (3,5 mld USD), segment cognitive campus ok. 2 mld USD, wzrost o 60% (2026: 1,25 mld USD); prognoza marży brutto to 62–64%, operacyjnej ok. 49%. Jednocześnie firma po raz czwarty w tym roku podniosła prognozę rocznych przychodów na 2026 do 13,3 mld USD (+48% r/r).

CEO Jayshree Ullal określiła obecną falę popytu jako "AI supercykl": "W 2026 roku jesteśmy w samym środku supercyklu AI, liczba klientów Ethernet AI przekroczyła 100. Przewidujemy, że do końca 2027 będzie ponad 10 GW wdrożeń w ponad 10 różnych typach akceleratorów obliczeniowych. To niezwykły punkt zwrotny w zaledwie trzy lata." Wspomniała, że trzy lata temu firma miała tylko 4–5 klientów AI, ok. 50–100 tys. GPU NVIDII, a sieci głównie opierały się na zamkniętych standardach InfiniBand.

Na pytania o zabezpieczenie dostaw (Susquehanna, Mehdi Hosseini zapytał, czy zamówiono już wszystkie chipy i pamięci), prezes i COO Todd Nightingale odpowiedział: spółka "podpisała masową, długoterminową umowę strategiczną zarówno na wafle krzemowe, PCB, jak i pamięci", mają "bardzo duże zaufanie do realizacji zgodnie z prognozą na 2027", ale "nie składamy wszystkich zamówień z 5-kwartalnym wyprzedzeniem, nie każda umowa została już zawarta". CFO Chantelle Breithaupt dodała, że spółka ma widoczność popytu na dwa kolejne kwartały, a zobowiązania zakupowe wzrosły do 11,4 mld USD, co świadczy o zaufaniu do prognoz.

Pierwsza prognoza na 2027: AI podwaja do 7 mld USD, kampus +60%

Zarząd po raz pierwszy ujawnił ramy na 2027: ok. 18,5 mld USD przychodu (+38–40%), przy czym AI networks podwaja do ok. 7 mld USD, to najszybciej rosnący segment; obszar campus ok. 2 mld USD (+60%), "znacznie szybciej niż rynek"; marża brutto 62–64%, marża operacyjna ok. 49%, stawka podatku ok. 21%. Baza porównawcza na 2026: 13,3 mld USD, w tym AI ok. 3,5 mld USD, campus ok. 1,25 mld USD.

Ullal wyjaśniła, dlaczego ogólny wzrost na 2027 jest niższy niż w segmencie AI: "Jeśli niektóre działy rosną o 60% lub 100%, a wskaźnik ogólny to 38-40%, ewidentnie inne obszary rosną wolniej. Jesteśmy przekonani, że wszystkie działy będą miały dwucyfrowy wzrost." Podkreśliła, że nie jest to konserwatywna postawa: "Punkt wyjścia naszych prognoz znacznie przewyższa dotychczasowe przewidywania – cieszcie się z tego, licząc, że dalej będzie jeszcze lepiej." Jednocześnie firma podniosła szacunek docelowego rynku do "ponad 200 mld USD" w 2030 roku.

AI networks: ponad 100 klientów, 10 GW wdrożeń i harmonogram scale-up

Ullal wskazała, że firma wspiera trzy rodzaje architektur AI networks: scale-up (wewnątrz racka), scale-out (w klastrze) i scale-across (między centrami danych). Scale-out i scale-across wciąż stanowią większość przychodów, obecnie relacja "70/30", w 2027 scale-across to "co najmniej jedna trzecia, możliwe że więcej"; flagowym produktem jest 7800 AI Spine. Jeśli chodzi o scale-up, w październiku podczas Open Compute Project (OCP) firma pokazała projekt rackowy scale-up, współpracując m.in. z AMD, Arm, Broadcom, d-Matrix, Meta, Microsoft i Qualcomm. Wdrożono architekturę Etherlink SU-144 opartą o standardy Ethernet Scale-up Network (ESUN), obsługującą 144 akceleratory w jednym racku i rozbudowę do 1024 XPU (akceleratorów) między rackami; pilotaż scale-up rusza w 2027, produkcja masowa od 2028, wtedy wewnątrz racka pojawi się 144 porty ethernetowe, między rackami ok. 1000 połączeń XPU. Ullal spodziewa się, że w 2027 roku udział scale-up w przychodach "nie będzie istotny", a od 2028 zacznie przynosić korzyści.

Na pytanie o te 10 GW (Michael Ng z Goldman Sachs pytał, czy chodzi o dane branżowe czy firmowe), Ullal odpowiedziała: "Przypuszczamy, że do końca 2027 – zwłaszcza z gwałtownym wzrostem w tym roku – będzie ponad 10 GW wdrożeń, zarówno nowych, jak i w istniejących centrach danych (w modelu scale-across). Aktualnie w scale-across korzystamy z 4–5 rodzajów XPU, w 2027 dojdzie ok. 5 nowych w miarę rozwoju scale-up."

Enterprise i campus: bezpieczeństwo jako motor, wieloletni cykl

Prezes i COO Todd Nightingale wskazał trzy kluczowe kontrakty tego kwartału: Azjatycki operator sieci wybrał Arista (EVPN-VXLAN, platformy 100G/400G) jako sieć front-end dla wdrożeń AI; wiodąca grupa szpitalna przeszła przez rygorystyczną ocenę zero trust i wdrożyła Arista z MSS (Macro Segmentation Service) dla bezpieczeństwa; regionalny resort i kasyno odnowił swoją sieć krytyczną w oparciu o routery Arista i przełączniki dostępu campusowego.

Współzałożyciel i CTO Ken Duda uznał bezpieczeństwo za fundament narracji AI: firma współpracuje z Anthropic, Google, OpenAI itd., wprowadzając zdolności AI do wykrywania podatności (np. "Glasswing" – sformułowanie niejednoznaczne, patrz lista kontrolna); architektura EOS skutkuje liczbą podatności CVE "poniżej 100, co od 20 lat stanowi jedno z najniższych wyników w branży", a Ullal oceniła, że "nasza skuteczność jest 10–50 razy wyższa niż u konkurencji". Wzrost segmentu campus Duda tłumaczy tym, że "rynek korporacyjny zwraca się w naszą stronę" – praktycznie każda znacząca firma traktuje campus i oddziały jako krytyczną sieć; Nightingale dodał, że cykle wymiany sprzętu campusowego są długie, klienci dopiero powoli rozpoznają zalety Arista, "to kilkuletni proces".

Szczegóły finansowe: znaczący wzrost R&D, rozbudowa zapasów i zobowiązań

CFO Chantelle Breithaupt ujawniła: przychody międzynarodowe to 682,5 mln USD (18,6% całości, poprzednio 23%); zmiany wiążą się głównie ze strukturą sprzedaży dużych klientów, wszystkie trzy regiony odnotowały dwucyfrowy wzrost r/r; wydatki operacyjne 545,3 mln USD (14,9% przychodów), badania i rozwój 408,5 mln USD (11,2%, wobec 278,1 mln USD kwartał wcześniej), inwestycje głównie w chłodzenie cieczą, przełączniki o wysokiej gęstości mocy i AI software – pytany przez Wolfe Research o skok R&D Duda wyjaśnił, że rosnąca współpraca z hiper-skalowalnymi klientami AI oraz wprowadzenie technologii chłodzenia cieczą wymusza rozbudowę infrastruktury; Breithaupt podtrzymała ramy R&D na poziomie 9–11% przychodów; koszty sprzedaży i marketingu 3,0%.

Przepływy operacyjne ok. 1,2 mld USD; zapasy 3,2 mld USD (poprzednio 2,5 mld); zobowiązania zakupowe 11,4 mld USD (poprzednio 9,7 mld), w tym umowy na wiele lat na pamięci; przychody przyszłych okresów ok. 6,8 mld USD (poprzednio 6,9 mld), w tym w produktach zmniejszenie kw./kw. o 86 mln USD. Na pytanie UBS o relację między przychodami przyszłych okresów a prognozą 38–40%, Breithaupt odparła: "Przepływ przychodów był w tym kwartale rekordowy, a saldo zostało na podobnym poziomie, przy jednoczesnym wzroście przychodów o 58,5% – to bardzo zdrowy sygnał popytowy"; spodziewa się, że na koniec roku saldo będzie wyższe niż przed rokiem. Na pytanie Bank of America – Tal Liani: "rozerwanie korelacji między zamówieniami i przychodami przyszłych okresów", Ullal powiedziała: "Próbujesz rozbić popyt na problem fizyczny, nie mam na to odpowiedzi... Najważniejszy jest trend: mamy popyt w AI, enterprise, campus, data center – to najlepszy okres w mojej 18-letniej karierze w spółce."

Na pytanie BNP Paribas, czy prognoza na 2027 zależy od nowych zdolności energetycznych lub wykorzystania przychodów przyszłych okresów, Breithaupt stwierdziła jednoznacznie: "Nie opieramy prognozy na przychodach przyszłych okresów", prognoza bazuje na widoczności popytu na dwa kwartały i rozmowach z dużymi klientami; Ullal dodała, że w 2027 pojawi się wiele nowości produktowych i zastosowań.

Prognozy na Q4 i cały rok

Prognoza na Q4: przychody 3,9–4,0 mld USD (konsensus Bloomberg to 3,57 mld USD), marża brutto non-GAAP 63–64%, marża operacyjna non-GAAP 48–49% (konsensus 48,5%), rozwodniony EPS non-GAAP 1,26–1,30 USD (konsensus 1,139 USD), liczba akcji ok. 1,28 mld, podatek ok. 21%. Na tej podstawie, przychody za cały 2026 mają wynieść ok. 13,3 mld USD (+48%), czwarta podwyżka prognozy w roku (poprzednio 12,6 mld, konsensus 12,7 mld).

Na pytanie o strukturę kluczowych klientów (Ben Reitzes z Melius pytał o dwóch klientów 10%+), Ullal odpowiedziała: "Dywersyfikacja to słowo klucz": Microsoft i Meta to wciąż "nasi najważniejsi 10% klienci", spodziewamy się przynajmniej jednego nowego klienta na poziomie 10% w 2026 roku, być może dwóch, "czuję, że będą co najmniej trzy, może cztery", ostatecznie zależy to od zdolności produkcyjnych. Zapytana o cykl odświeżania front-endu (TD Cowen), odpowiedziała sinusoidalnie: obecnie popyt koncentruje się na AI back-end, front-end nadgoni w swoim czasie; w tym roku jeden z klientów 10% przeprowadził koncentrację modernizacji front-endu, w przyszłym roku może się to odwrócić.

Pełny zapis konferencji

Zarząd na spotkaniu: Jayshree Ullal (przewodnicząca zarządu i CEO), Chantelle Breithaupt (SVP i CFO), Ken Duda (założyciel, prezes i CTO), Todd Nightingale (prezes i COO), Rudolph Araujo (szef IR, prowadzący)

Analitycy zadający pytania (w kolejności): Michael Ng (Goldman Sachs), Meta Marshall (Morgan Stanley), Ben Reitzes (Melius Research), George Notter (Wolfe Research), Amit Daryanani (Evercore ISI), Tim Long (Barclays), David Vogt (UBS), Simon Leopold (Raymond James), Joseph Cardoso (JP Morgan), James Fish (Piper Sandler), Tal Liani (Bank of America), Ryan Koontz (Needham & Company), Karl Ackerman (BNP Paribas), Jin Marcote (Deutsche Bank), Daniel Zhu (Bernstein), Sean O'Loughlin (TD Cowen), Antoine Chkaiban (New Street Research), Ben Bollin (Cleveland Research), Mehdi Hosseini (Susquehanna)

Prowadzący i rozpoczęcie

Prowadzący ogłasza rozpoczęcie spotkania, omawia oświadczenia dotyczące przyszłości oraz klauzulę bezpieczeństwa. Rudolph Araujo przedstawia zarząd oraz wyjaśnia, że dyskusja oparta jest na metodyce non-GAAP (wyłączając m.in. programy motywacyjne, amortyzację wartości niematerialnych), a także że pojednawcze tabele dla prognoz FY2027 non-GAAP i GAAP "nie mogą zostać dostarczone w uzasadnionym zakresie". Następnie przekazuje głos Jayshree Ullal.

Jayshree Ullal (przewodnicząca i CEO) – tekst przygotowany (część 1)

Ullal ogłosiła, że przychody w tym kwartale wyniosły 3,66 mld USD, co oznacza wzrost o 58,5% r/r, "to największy wzrost przychodów rok do roku od debiutu spółki na giełdzie". Podkreśliła wyniki trzyletniej strategii Arista 2.0: od data center do "centrów danych", pojedynczy system operacyjny EOS (5A: agile, automation, availability, analytics, AI) obejmujący od klienta przez oddział, campus, data center po chmurę i centra AI; architektura sieci Data Lake oferuje funkcje automatyzacji i agentowych narzędzi rozwiązywania problemów w trybie dialogowym. W 2026 obserwuje się przyspieszenie przesunięcia ku "sieci jako centrum": klienci coraz częściej łączą back-end i front-end w swoich centra AI. Firma otrzymała tytuł lidera innowacji portfela data center od Forrester, a według Gartnera prowadzi w dwóch magicznych kwadrantach – campus przewodowy/bezprzewodowy oraz data center.

Odnosząc się do zmian w branży AI, podkreśliła, że rynek przechodzi z "pionowych stosów obliczeniocentrycznych" ku holistycznemu podejściu "network-centric": różnorodność modeli i akceleratorów wymaga otwartej platformy sieciowej; portfolio Etherlink zawiera co najmniej 25 przełączników do scale-up, scale-out i scale-across, zoptymalizowanych dla lepszego wykorzystania XPU, skrócenia czasu realizacji zadań i opóźnień tokenów. Na październikowej konferencji OCP firma pokazała wspólny projekt rackowy scale-up z AMD, Arm, Broadcom, d-Matrix, Meta (MTIA), Microsoft (Maia), Qualcomm itd.; zawiera on ortogonalny i gęsto kablowany backplane oraz heterogeniczny projekt cross-rack; pilotaż scale-up rozpocznie się w 2027, wtedy liczba portów ethernetowych w racku wzrośnie do 144, a cross-rack do ok. 1000; produkcja masowa zaplanowana na 2028. Rynek przechodzi od scentralizowanych szkoleń AI do dystrybucji (inferencja, prefill, decode), co podnosi wymagania względem sieci; dobrze zaprojektowana sieć staje się "fundamentem efektywności tokenów".

Po stronie klientów AI: "Na początku naszej drogi AI rozmawialiśmy o 4–5 klientach AI, ok. 50–100 tys. GPU NVIDII i głównie rozwiązaniach InfiniBand. W 2026 jesteśmy w szczycie supercyklu AI, klienci Ethernet AI przekroczyli 100. Do końca 2027 roku prognozujemy ponad 10 GW wdrożeń w ponad 10 typach akceleratorów. Tak znaczący skok w zaledwie trzy lata." Przedstawiła też Arista AVA (Autonomous Virtual Assistant) z otwartym programistycznym interfejsem MCP, umożliwiającym współpracę agentów AI z siecią, integracje cross-domain.

Ken Duda (założyciel, prezes i CTO) – wypowiedź

Duda omówił podwójny wpływ AI na bezpieczeństwo sieci. Pozytywny aspekt: AVA napędzana jest danymi w czasie rzeczywistym, co pozwala na ciągłe monitorowanie, rozwiązywanie problemów i automatyczną izolację przyczyn. Negatywny: AI jest także wykorzystywana do wyszukiwania i eksploatowania podatności – "prawdziwe bezpieczeństwo sieci to konieczność, a nie wybór". Przez ostatnie miesiące firma współpracowała z Anthropic, Google, OpenAI itd., łącząc funkcje bezpieczeństwa AI z istniejącymi pipeline'ami bezpieczeństwa oprogramowania, uczestnicząc jako kluczowa firma infrastrukturalna w projektach wykrywania podatności (zapewne projekt "Glasswing").

Architektura bezpieczeństwa EOS opiera się na czterech zasadach: po pierwsze, jednolity, wysokiej jakości system operacyjny – przez 20 lat liczba CVE utrzymuje się niemal najniżej w branży (poniżej 100); po drugie, izolacja procesów ogranicza zakres podatności, pojedynczy komponent nie wpływa na forwarding, architektura dzielona niweluje ruch boczny; po trzecie, bezproblemowe aktualizacje – można łatwo poprawić komponent bez wyłączania sieci; po czwarte, panel zgodności CloudVision śledzi powiadomienia o bezpieczeństwie w czasie rzeczywistym. Firma oferuje też sieci zero trust (ZTN): MSS umożliwia dynamiczne zarządzanie bezpieczeństwem użytkowników, urządzeń i aplikacji; NDR (Network Detection & Response) aktywnie wykrywa złożone zagrożenia; oraz zapewnia szyfrowanie ruchu od data center, chroniąc bez utraty wydajności.

Todd Nightingale (prezes i COO) – wypowiedź

Nightingale omówił wzrost w segmencie enterprise i przytoczył trzy studia przypadków: po pierwsze, azjatycki operator sieci (pozycjonujący się na szybkość i skalę w dobie AI) wybrał Arista, zastępując wieloletniego dostawcę, wdrożył EVPN-VXLAN 100/400G jako sieć front-end dla AI; po drugie, w sektorze medycznym, duża grupa szpitali wybrała Arista po szczegółowej ocenie zero trust, aby segmentować sieć dla bezpieczeństwa danych pacjentów i połączyć się bezproblemowo z chmurą; użyto switchy R3, CloudVision as a Service i ramy automatyzacji oraz MSS; po trzecie, w sektorze hotelarskim, nagrodzony resort i kasyno zunifikował architekturę sieci data center i campusowej w oparciu o routery Arista, obsługując krytyczne aplikacje kasynowe. Wspólne mianowniki: jakość i niezawodność EOS, integracja z ekosystemem bezpieczeństwa klienta, wsparcie TAC podczas migracji.

Jayshree Ullal – tekst przygotowany (część 2: prognozy)

Ullal podziękowała załogom supply chain i produkcji za "dostawy mimo ograniczeń i braków w całej branży". Ogłosiła: "Po raz czwarty w tym roku podnosimy naszą roczną prognozę na 2026 do 13,3 mld USD, to 48% wzrostu r/r". Rynek docelowy firmy (TAM) w 2030 przekracza 200 mld USD, co oznacza lata wzrostu. Po raz pierwszy przedstawiono ramy na 2027: "wzrost o 38–40%, ok. 18,5 mld USD. AI networks to najszybciej rosnący segment, podwaja się do ok. 7 mld USD, cognitive campus rośnie o zdrowe 60%, do ok. 2 mld USD – znacznie szybciej niż rynek". Firma już przekroczyła próg 10 mld USD, "zarówno w 2026, jak i 2027 osiągniemy dziesięciocyfrowe przychody", robiąc to "metodą Arista: innowacja, jakość, rentowność, efektywność i zerowe zadłużenie".

Chantelle Breithaupt (CFO) – tekst przygotowany

Breithaupt stwierdziła, że w tym kwartale firma osiągnęła "hat trick" – rekordowy wzrost przychodów, zysku netto i EPS, marża operacyjna powyżej 49%, a inwestycje w R&D, zapasy i zobowiązania zakupowe zrealizowano wcześniej w stosunku do spodziewanego popytu. We wrześniu firma znalazła się w indeksie S&P 100.

Szczegóły finansowe: przychody rdzeniowe ok. 3,66 mld USD (+58,5%, prognoza 3,3 mld), przychody międzynarodowe 682,5 mln USD (18,6%, poprzednio 23%), zmiany wynikają głównie ze struktury sprzedaży dużych klientów, wszystkie regiony wzrosły min. dwucyfrowo r/r; marża brutto 64,0% (rok wcześniej 65,2%, kwartał wcześniej 63,4%), efektywność supply chain częściowo skompensowała wyższe ceny, poprawa kw./kw. napędzana strukturą klientów końcowych; koszty operacyjne 545,3 mln USD (14,9% przychodów, poprzednio 411 mln); R&D 408,5 mln USD (11,2%, poprzednio 278,1 mln); inwestycje w chłodzenie cieczą, przełączniki o wysokiej mocy i AI software; sprzedaż i marketing 110,9 mln USD (3,0%, poprzednio 3,6%); G&A 25,9 mln USD (0,7%). Zysk operacyjny 1,8 mld USD (49,1%), pozostałe saldo +138,6 mln USD, efektywna stawka podatku 20,9%; zysk netto 1,5 mld USD (41,9% przychodów); liczba rozwodnionych akcji 1,278 mld, EPS rozwodniony 1,20 USD (rok wcześniej 0,77 USD, +55,8%).

Bilans: gotówka i instrumenty płynne ok. 14,4 mld USD (koniec poprzedniego kwartału 13,3 mld); z 1,5 mld USD programu odkupu akcji zatwierdzonego w maju 2025 do wydania pozostało 817,9 mln USD; przepływy operacyjne ok. 1,2 mld USD, wsparte wynikami finansowymi i celowym zwiększeniem zapasów; DSO 59 dni (poprzednio 68), rotacja zapasów 1,6 (poprzednio 1,7); zapasy 3,2 mld USD (poprzednio 2,5 mld), cykle zapasów będą się wahać, okresowo powodując sezonowo wysoki poziom zapasów, co wpłynie na operacyjne cash flow; zobowiązania zakupowe 11,4 mld USD (poprzednio 9,7 mld), głównie na chipy do nowych wdrożeń i AI; przychody przyszłych okresów ok. 6,8 mld USD (poprzednio 6,9 mld), większość to produkty, kw./kw. spadek o 86 mln USD – nowe produkty, nowi klienci, nowe zastosowania (w tym AI) powodują fluktuacje i szczególne warunki odbioru u klientów; saldo może podlegać dużym wahaniom nie związanym bezpośrednio z podstawowym poziomem biznesu; zobowiązania handlowe 48 dni (poprzednio 57), CAPEX 100,7 mln USD, rozbudowa zakładu w Santa Clara bliska ukończenia.

Prognoza: Q4 przychody 3,9–4,0 mld USD (co oznacza, że cały 2026 wyniesie co najmniej 13,3 mld USD); Q4 marża brutto 63–64%, operacyjna 48–49%; EPS 1,26–1,30 USD (liczba akcji 1,28 mld), podatek o 21%. 2027: przychody +38–40% (ok. 18,5 mld USD), marża brutto 62–64%, operacyjna ok. 49%, podatek ok. 21%.

Sesja pytań i odpowiedzi

Michael Ng (Goldman Sachs): Czy ">10 GW i ponad 10 typów akceleratorów" to liczba branżowa czy tylko Arista? Jak dywersyfikacja obliczeń wpływa na szansę Arista w sieciach?

Ullal: AI przechodzi z modelu centrycznego na network-centric; wspieramy scale-up, scale-out, scale-across. "Przypuszczamy, że do końca 2027 (rok gwałtownego skoku) wdrożenia przekroczą 10 GW". Część to nowe wdrożenia, ale istniejące centra danych (scale-across) też się wliczają. Obecnie w scale-across obsługujemy 4–5 typów XPU; w 2027 dojdzie ok. 5 kolejnych w miarę skalowania scale-up.

Meta Marshall (Morgan Stanley): Jak zmieni się udział scale-across/scale-out/scale-up do 2027?

Ullal: W 2027 scale-up dalej w fazie testów ("nie stanowi istotnej liczby"), dopiero w 2028 zacznie dawać przychody; więc w 2027 dominują scale-out i scale-across: scale-across "co najmniej 1/3, możliwe że więcej", obecnie proporcja ok. 70/30, w przyszłym roku 70% może spaść, a 30% wzrosnąć. Arista poprzez platformę 7800 bardzo się wyróżnia w scale-across – "przy łączeniu setek tysięcy XPU bezpieczeństwo, wydajność i niezawodność nie dopuszczają błędów". Obecnie popyt dotyczy głównie AI back-end; wraz ze wzrostem inferencji granica front-/back-end się zaciera.

Ben Reitzes (Melius Research): Czy wspominani klienci 10%+ już są potwierdzeni na 2027?

Ullal: "Dywersyfikacja to słowo klucz" – różne akceleratory, różne modele, więc także klienci 10%. "Nasi najbliżsi partnerzy to M&M (Microsoft i Meta), spodziewamy się, że obecni kluczowi klienci pozostaną z nami w 2026, i oby dłużej; przewidujemy przynajmniej 1 nowego, być może 2." Ostatecznie zależy to od Todd'a i supply chain – wszystko rozstrzygnie się do 31 grudnia. "Mamy bardzo dobre przeczucie co do co najmniej 3, może 4 (klientów 10%)."

George Notter (Wolfe Research): Czy duży wzrost R&D to projekt jednorazowy, czy "nowa norma"?

Duda: Inwestujemy w nowe możliwości systemów AI networks – sukces współpracy z hiper-skalowalnymi klientami zależy od głębokiego zrozumienia ich unikalnych potrzeb; chłodzenie cieczą wymaga znaczącej przebudowy infrastruktury i technologii.

Breithaupt: Utrzymujemy ramy R&D na poziomie 9-11% przychodów; w pojedynczych kwartałach mogą być one wyższe z powodu wybranych inwestycji; szczegółowa prognoza na 2027 pojawi się później.

Ullal (wtrąca): Wydatki na prototypy faktycznie w tym kwartale były wysokie – Duda: Bo właśnie w AI jest największy potencjał.

Amit Daryanani (Evercore ISI): Czy po przejściu na architekturę network-centric Arista angażuje się wcześniej w projektowanie systemów? Co z gęstością sieci? I w prognozie 38-40%, jak duża część zamówień jest już pewna?

Ullal: Dotychczas głównie współpraca na etapie scale-out i scale-across; dzięki nowym partnerstwom (jak z Cerebras czy Microsoft Maia) firma poznała ich zachowania na wcześniejszych etapach – efekty tych projektów scale-up są widoczne również w scale-out/scale-across.

Breithaupt: "Jestem przekonana co do prognoz i realizacji przez supply chain. Nasz zespół codziennie dostarcza świetne rezultaty; do tego intensywna współpraca i porozumienia z kluczowymi dostawcami – cała przyczyna rosnących zobowiązań zakupowych. Zwykle przewidujemy na dwa kwartały, kolejne trzeba potwierdzać, ale dzięki naszemu portfolio wiemy, gdzie inwestować."

Tim Long (Barclays): Campus i oddziały rosną szybko, prognoza +60% – dlaczego tak dużo szybciej niż rynek? To trend na lata?

Duda: "Korporacje coraz częściej widzą w campus i oddziałach krytyczną sieć." Ostatnie lata to fala incydentów bezpieczeństwa, więc klienci wymagają najwyższej niezawodności i możliwości szybkiego reagowania – EOS to niemal zerowa przestoje; to klucz do wzrostu udziału rynkowego.

Nightingale: Cykl odświeżania sprzętu campusowego jest bardzo długi, klienci potrzebują czasu na zrozumienie i wdrożenie zalet Arista (deprecjacja, upgrade); "oczekujemy, że tego typu cykle będą trwały kilka lat".

David Vogt (UBS): Skoro zobowiązania zakupowe wzrosły kw./kw. o 2 mld, a przychody przyszłych okresów maleją, jak to pogodzić z prognozą 38–40%?

Breithaupt: Wszystkie trzy wskaźniki dostosowane są do obsługi popytu klientów. Zwiększono kontrakty wieloletnie na pamięci, Q4 oznacza kolejne zwiększenie, by przygotować się na 2027. Przychody przyszłych okresów – największy dotąd obrót, saldo bez zmian, przy wzroście przychodów o 58,5% – to dowód na zdrowy popyt; na koniec roku saldo będzie wyższe niż przed rokiem.

Simon Leopold (Raymond James): Jaką bazę przychodów campus i AI przewidujecie na 2026, oraz jakie znaczenie dla Arista ma CPO/near-packaged optics?

Breithaupt: Bazą na 2026 dla AI ok. 3,5 mld USD, dla campus ok. 1,25 mld USD (z całości 13,3 mld).

Ullal: Optika to trzon strategii Arista (szef architektów Andy Bechtolsheim – oryg.: Andy Bessen): "Gdzie można, stosujemy kable miedziane, przy dystansie powyżej 1–2 m najlepsze są modularne optyczne moduły i lasery – akceptowane i najczęściej wdrażane na świecie". Andy jest pionierem OSFP; nowe rozwiązania optyczne/luzno powiązane pozwalają na długie dystanse bez DSP; rośnie rola ultra-miniaturowych modularnych optyków wspieranych przez 150+ dostawców. "Uważamy, że świat jeszcze długo pozostanie przy optykach modularnych". Przy wyższych prędkościach CPO/open CPO będą uzupełnieniem – Arista promuje otwarty CPO, licząc, że ok. 2028–2030 trafi na rynek ("ale na razie to nie kwestia paląca"), a do tego czasu optyka modularna górą.

Joseph Cardoso (JP Morgan): W prognozie 2027 spowolnienie innych niż AI i campus działów – czy to przez wysoką bazę, zachowawczość supply chain, czy inne czynniki?

Ullal: "Jeśli niektóre działy rosną 60–100%, a ogółem 38–40%, niektóre na pewno wolniej, prawda? Jesteśmy przekonani, że każdy segment będzie rósł dwucyfrowo, różnice będą jedynie w skali. Wszystkie działy: AI, enterprise, chmury specjalistyczne, sieci front-end działają świetnie. Na początku 2026 martwiliśmy się, czy front-end w ogóle wzrośnie – widać sinusoidalną zamianę front- i back-endu. Liczby nie są zachowawcze, a wręcz dużo lepsze niż stare prognozy – cieszcie się, pewnie i tak będą lepsze."

James Fish (Piper Sandler): Zazwyczaj dajecie prognozy na 1–2 kwartały naprzód – dlaczego już teraz tak mocna prognoza na 2027? Skąd wiara w scale-up w 2028?

Breithaupt: Ta mocna prognoza na rok do przodu jest dobrze uzasadniona – zespół (Ken, Jayshree) dokonał pogłębionej analizy, uwzględniając widoczność na 2 kwartały i relacje z klientami przez 2 lata. "Zwykle tak wygląda nasza sytuacja w drugiej połowie roku, nic się nie zmieniło".

Ullal: scale-up jest dla nas trudnym rynkiem – nie wykorzystuje pełni naszych przewag software'owych, ale w sprzęcie do nie-NVIDIA jesteśmy najmocniejsi. "Jak kiedyś patrzyliśmy na InfiniBand i mówiliśmy 'oczywiście, że będzie Ethernet', tak dziś patrzymy na zamknięty UA Link czy NVLink i mówimy 'oczywiście, że będzie ESUN'. Migracja zajmie lata – choć prognozy widoczne są na 2 kwartały, za nami 2 lata pracy, więc jesteśmy spokojni o 2027 i 2028."

Tal Liani (Bank of America): Skoro równocześnie znacząco podnosicie prognozy, a przychody przyszłych okresów zwalniają, co tak naprawdę napędza wzrost – nowe zamówienia czy zwolnienie z przychodów przyszłych okresów? Czy przychody przyszłych okresów przestają być wskaźnikiem prognostycznym?

Ullal: "Patrzysz na kwestie popytu jak na problem fizyczny, nie mam na to odpowiedzi. Nie prognozuję, nie komentuję przyszłych przychodów. Są one pochodną nowych produktów i nowy przypadków użycia: w jednym roku znika kilka milionów dolarów, w następnym pojawia się kilka milionów nowych. W długim trendzie saldo rośnie, ale nigdy nie będzie nieskończone. Najważniejszy jest ogólny obraz: mamy popyt w AI, enterprise, campus, data center – to najlepszy okres w mojej 18-letniej karierze w spółce."

Breithaupt: Nie przywiązujemy się do kwartalnych fluktuacji przychodów przyszłych okresów; mamy duże zaufanie do popytu i prognoz; to tylko odbicie bilansowej sytuacji w danym kwartale. "Jak mówiłam wcześniej: przewidujemy, że na koniec roku saldo przychodów przyszłych okresów będzie wyższe niż przed rokiem – co znaczy, że P&L został osiągnięty bez oparcia o rozliczenia przyszłych okresów".

Ryan Koontz (Needham & Company): Po wprowadzeniu większej ilości optyków i płynnego chłodzeniado produktów scale-up, jak zmieni się model dostaw – własny rack czy przez partnerów? Jak będzie wyglądał harmonogram nowych produktów?

Ullal: "My sami się jeszcze uczymy". W rack-based value proposition Arista wciąż opiera się o switche, ale trzeba zaprojektować cały rack i kooperować z partnerami na różne sposoby: niektórzy zamawiają cały rack, inni przez producentów, Arista dostarcza tylko switche. "Każdy przypadek jest inny" – mamy ortogonalne, cable backplane i cross-rack projekty; szczegóły dla każdego z nich w kolejnych kwartałach. Pewne jest jedno: "ogromne ilości switchy już wysyłamy, i wiele z nich to wersje chłodzone cieczą".

Karl Ackerman (BNP Paribas): Czy prognoza na 2027 zależy od uzyskania nowych zdolności energetycznych/finansowania? Czy wymaga znaczącego wykorzystania przychodów przyszłych okresów?

Breithaupt: "Nie opieramy prognoz na przychodach przyszłych okresów". Prognozy bazują na widoczności popytu na 2 kwartały, rozmowach z kluczowymi klientami, monitoringu business run-rate w cloud i enterprise. "Widzimy bardzo mocne sygnały popytowe".

Ullal: Dodaje jasno: "Nie prognozujemy salda przychodów przyszłych okresów, ale 2027 – podobnie jak 2026 – to będzie rok wielu nowych produktów i zastosowań".

Jin Marcote (Deutsche Bank): Po uruchomieniu masowej produkcji SU-144 w 2028, jak zmieni się marża brutto względem obecnej oferty switchy? Ilu klientów już się zobowiązało do zamówień?

Ullal: "Od wejścia na giełdę nasza długoterminowa marża brutto utrzymuje się w przedziale 60–65%. Teraz zawężamy do 62–64%. Nie widzimy perspektywy zmian."

Daniel Zhu (Bernstein): Jak wygląda koncentracja klientów w scale-across – to głównie cloud giganci i synchronous training, czy także operatorzy telekom i mniejsze firmy oraz przypadki inferencyjne?

Ullal: Są obydwie grupy: colo i mniejsze przypadki użycia korzystają z liniowej platformy 7280, duzi klienci stawiają na cross-data center ultra-duży 7800 AI Spine (576 portów, skala Tb, deployment kilku GW). "W przychodach dominują 7800, geograficznie 7280 dla multi-site".

Sean O'Loughlin (TD Cowen): Na jakim etapie jest cykl front-end network – w branży koncentrujemy się na backend AI (800G+), tradycyjny front-end compute jest w którym miejscu?

Ullal: "To jak sinusoid." Gdy klienci skupiają się na backend, front-end jest ograniczany i odwrotnie; w 6-kwartalnym do dwuletniego horyzoncie oba się wyrównują, w danym roku może przeważyć jedna strona – jeden klient 10% mógł w rok zrobić front-end refresh, za rok może to się zmienić." Ogólnie teraz widzimy więcej backend i AI, front-end nadgoni w dalszym czasie.

Antoine Chkaiban (New Street Research): Komercjalizacja AVA – jak, w kontekście wielu głośnych incydentów bezpieczeństwa, kwantyfikujecie potencjał tej szansy? To produkt czy usługa?

Duda: "Wszystko jest jeszcze bardzo wstępne." AVA jest w alpha testach, udostępniona klientom CloudVision, trwają prace nad modelem cenowym, "nie mamy obecnie prognoz ani danych do podania".

Ullal: Ale perspektywy są dużej skali – architektura EOS jest na tyle solidna ("gdy liczba podatności wzrosła z 30 do 67, daliśmy radę, więc można na tym zbudować AVA; inni zmagają się z tysiącami problemów, które trudno śledzić"), "mamy nadzieję spieniężyć AVA w najbliższych latach".

Ben Bollin (Cleveland Research): Jak wyglądają obecnie lead time'y dla enterprise i hyperscale; jak przebiega zdobywanie udziału w rynku enterprise?

Nightingale: Lead time'y po stronie enterprise są krótkie – używane switche to nie najwyższa technologia, niższa cena pozwala na większe buforowanie zapasów; AI i hyperscale data center to dłuższe cykle komponentów i produktów. Jeśli chodzi o marketing, w tym roku duża dynamika: webinary i eventy z dobrej reakcji rynku, w grudniu będzie największa w historii konferencja klienta, sprzedaż działa wyjątkowo sprawnie, ekspansja trwa.

Ullal: Dodaje, że Nightingale i szef sprzedaży (nazwa nieczytelna w oryginale) w minionym roku zwiększyli inwestycje na rynku amerykańskim i w kluczowych branżach oraz na rynkach międzynarodowych, a inwestycje w go-to-market z ostatnich trzech lat zaczynają się materializować.

Mehdi Hosseini (Susquehanna): W prognozie na 2027 (18,5 mld USD) czy Arista ma zabezpieczone całość chipów i pamięci? Pojawiają się opinie, że w 2027 pamięć będzie trudniej dostępna – czy prognoza jest zagrożona?

Nightingale: Jesteśmy dumni ze strategicznych relacji, mamy długoterminowe umowy nie tylko na wafle krzemowe, ale także na PCB i pamięci (jak wcześniej wspomniano), "jesteśmy bardzo pewni co do możliwości realizacji zgodnie z prognozami. Oczywiście nie zamawiamy wszystkiego z 5-kwartalnym wyprzedzeniem na cały rok – nie każdy kontrakt jest finalizowany od razu".

Podsumowanie

Rudolph Araujo zamyka spotkanie, informuje o dodatkowych materiałach na stronie IR, dziękuje uczestnikom.

0
0

Zastrzeżenie: Treść tego artykułu odzwierciedla wyłącznie opinię autora i nie reprezentuje platformy w żadnym charakterze. Niniejszy artykuł nie ma służyć jako punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

PoolX: Stakuj, aby zarabiać
Nawet ponad 10% APR. Zarabiaj więcej, stakując więcej.
Stakuj teraz!

Może Ci się również spodobać

JPMorgan: Fundamenty magazynowania pozostają stabilne, nadal pozytywnie ocenia SK hynix (SKHY.US), Samsung i Kioxia

JPMorgan uważa, że fundamenty przechowywania są solidne, ceny mają szansę utrzymać wysoki poziom do 2027 roku, ale w krótkim okresie brakuje katalizatorów.

智通财经•2026/11/04 03:07
JPMorgan: Fundamenty magazynowania pozostają stabilne, nadal pozytywnie ocenia SK hynix (SKHY.US), Samsung i Kioxia

Demokraci prowadzą w wyborach środka kadencji, kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadają, dolar słabnie, rentowności obligacji USA rosną, azjatyckie giełdy pod presją

Wstępne wyniki głosowania w wyborach śródokresowych w USA w 2026 roku wskazują na silną pozycję Partii Demokratycznej, a rynek gwałtownie zwiększył zakłady na „niebieską falę”, która mogłaby przejąć obie izby Kongresu.

华尔街见闻•2026/11/04 02:36
Demokraci prowadzą w wyborach środka kadencji, kontrakty terminowe na amerykańskie akcje spadają, dolar słabnie, rentowności obligacji USA rosną, azjatyckie giełdy pod presją