Konferencja telefoniczna Astera Labs(ALAB.US) za Q3: CFO odnosi się do kwestii kontynuacji wzrostu Scorpio X, a CEO deklaruje, że “każda generacja XPU będzie miała podwójną zawartość”
Astera Labs (ALAB.US) osiągnęła rekordowe przychody w trzecim kwartale, a prognozy znacznie przekroczyły oczekiwania, jednak cena akcji spadła po sesji. Zarząd odmówił komentowania tempa wzrostu klientów w 2027 roku, podkreślając, że nowi klienci i nowe platformy będą napędzać dalszy wzrost.
Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez aplikację finansową Zhitong Finance, spółka półprzewodnikowa Astera Labs (ALAB.US) ogłosiła po zamknięciu giełdy w USA we wtorek, 3 listopada, wyniki za trzeci kwartał roku fiskalnego 2026 oraz zorganizowała konferencję telefoniczną. Przychody za kwartał wyniosły rekordowe 584,9 mln dolarów, co oznacza wzrost o 154% rok do roku i 49% kwartał do kwartału, przewyższając jednolite oczekiwania rynkowe na poziomie około 550 mln dolarów, a także górny próg wcześniejszej prognozy spółki wynoszącej od 540 do 560 mln dolarów; zysk na akcję niezgodny z GAAP wyniósł 1,32 dolara, powyżej oczekiwanych 1,19 dolara; zysk na akcję zgodny z GAAP to 0,99 dolara. Marża brutto niezgodna z GAAP wyniosła 72,4%, powyżej przewidywanych 72%; marża operacyjna niezgodna z GAAP wyniosła 44,7%, co stanowi wzrost o 560 punktów bazowych kwartał do kwartału.
Silna prognoza na czwarty kwartał: spółka spodziewa się przychodów w wysokości od 730 do 750 mln dolarów, co przy środku zakresu oznacza wzrost o około 26% kwartał do kwartału, wyraźnie powyżej powszechnych oczekiwań rynkowych na poziomie 655,7 mln dolarów; przewidywany zysk na akcję niezgodny z GAAP to od 1,62 do 1,66 dolara, znacznie powyżej prognoz analityków na poziomie 1,43 dolara; firma oczekuje również, że zysk na akcję zgodny z GAAP wyniesie od 1,13 do 1,17 dolara, a marża brutto około 72%.
Struktura produktów przeszła istotną zmianę: inteligentny przełącznik Scorpio w tym kwartale awansował do największej linii produktowej firmy pod względem przychodów, głównie dzięki wejściu do produkcji masowej przełącznika Scorpio X-Series 320-lane. W tym samym czasie spółka wprowadziła także linię produktów Aries 7 PCIe 7 do kondycjonowania sygnału (próbki dla wybranych klientów przewidziane w czwartym kwartale), rozszerzenia pamięci Leo 2 i Leo X-Series oraz referencyjną architekturę Orion dla wnioskowania AI na poziomie racka. Dyrektor generalny Jitendra Mohan stwierdził, że przyspieszenie prac projektowych i nowe zamówienia mają umożliwić firmie zwiększenie wartości układów scalonych przypadającej na pojedynczy akcelerator.
Kluczowe punkty skupienia rynku:
Po stromym wzroście Scorpio X – co dalej z rozwojem w 2027 r.?
Najczęściej poruszane podczas sesji Q&A tematy dotyczyły kwestii trwałości wzrostu. Joe Moore z Morgan Stanley Research zapytał wprost: przy rocznej znormalizowanej stopie przychodu Scorpio X przekraczającej 1 mld dolarów i tak stromym tempie wzrostu, czy nastąpi faza stagnacji przed przejściem do UALink. Tripp Smith z Barclays Research, powołując się na oczekiwania rynku, dopytywał: czy wdrożenia przez głównych klientów rzeczywiście osiągną szczyt w pierwszym kwartale 2027 roku, a kolejna generacja platformy ruszy dopiero blisko roku 2028, i jaki to będzie miało wpływ na tempo przychodów w kalendarzowym 2027 roku.
Zarząd nie skomentował harmonogramu wdrożeń u klientów końcowych, ale udzielił trójwarstwowej odpowiedzi: po pierwsze, początkowa platforma Scorpio X zakończyła już większość wczesnej fazy wdrożeniowej i będzie nadal przynosić przychody w skali; po drugie, w trzecim kwartale rozpoczęto dostawy serii X do drugiego dużego klienta chmurowego (etap przedprodukcyjny), a w czwartym kwartale zrealizowane zostaną zaległe zamówienia od wielu nowych klientów – przewiduje się zakończenie wdrożeń i certyfikacji w pierwszej połowie 2027 i wnioski przychodowe w drugiej połowie; po trzecie, klienci korzystający już z Scorpio X rozszerzają implementację na kolejne platformy. CEO Jitendra Mohan zaprezentował ponadto wizję długoterminową: obecnie wartość układu XPU w jednej sztuce przekracza 1 000 dolarów, a celem firmy jest podwojenie zawartości jednostki chipowej na każdej generacji platformy AI.
Z zewnętrznej perspektywy rynek różni się w ocenie Astera nie przez pryzmat bieżącego wzrostu, lecz wyceny i trwałości. Dane 24/7 Wall St. wskazują, że 69% z 26 analityków pokrywających spółkę wydaje rekomendację “kupuj", a jednolity cel cenowy wynosi 387,57 dolarów, znacznie powyżej obecnej ceny; AllMind w analizie z września ostrzegał natomiast, że głównym ryzykiem jest koncentracja klientów (do 2025 r. pięciu największych odpowiadało za 84% przychodu), a ewentualne przesunięcia w harmonogramie wdrożeń mogą skutkować “oknem przychodowym”, przy czym spadek marży brutto poniżej 70% bardziej wpłynąłby na mnożnik wyceny niż dodatkowy wzrost przychodów. Spadek ceny akcji po sesji częściowo obrazuje ostrożne nastawienie co do widoczności wzrostów w 2027 r. względem wysokiej bazy.
Struktura produktów: Scorpio największą linią, przychody przekraczają 1 mld USD rocznie
W trzecim kwartale rodzina inteligentnych przełączników matrycowych Scorpio stała się największą linią produktową firmy pod względem przychodów, a seria X już przewyższyła serię P. Cała rodzina Scorpio generuje znormalizowany roczny przychód powyżej 1 mld dolarów. Seria X trafiła w kwartale do dwóch klientów i na wiele platform; seria P odnotowała dwucyfrowy wzrost kwartał do kwartału, a baza klientów rozszerzyła się o dwóch amerykańskich hyperskalerów chmurowych. W zakresie kondycjonowania sygnału, Aries osiągnął rekordowe wzrosty dzięki szerokiemu użyciu PCIe Gen 6, zarówno w horyzontalnej (scale-out), jak i pionowej (scale-up) skali; rozwiązania Taurus 800G rozpoczęły w trzecim kwartale seryjne dostawy do kluczowego klienta. CFO Desmond Lynch spodziewa się, że seria P utrzyma podobne tempo w czwartym kwartale, lecz seria X, dzięki wyższym średnim cenom sprzedaży (ASP), stanie się głównym motorem wzrostu w przyszłym roku.
Narracja o „podwajaniu” zawartości chipowej w każdej generacji
Mohan jasno określił długoterminową logikę wzrostu: w obecnych zaawansowanych systemach wartość jednej sztuki XPU, obejmującej matrycę przełączającą oraz kondycjonowanie sygnału, przekracza 1 000 dolarów; już następna generacja produktów AI fabric ma przynieść kolejny wzrost jednostkowego udziału powyżej 1 000 dolarów (pierwsze podwojenie); w przyszłości, dodając komponenty optyczne, kontrolery pamięci Leo, wyższy wskaźnik integracji w większych klastrach (attach rate) oraz podwyżki ASP związanych z każdym wzrostem transferu danych, celem spółki jest podwajanie zawartości układu XPU na każdej generacji platformy AI. Sanjay Gajendra dodał, że każda podwojona generacja transferu danych zwykle winduje ASP o 20 do 30%.
Harmonogram czterech kluczowych silników wzrostu
Kierownictwo nakreśliło cztery pozapodstawowe trajektorie wzrostu dla głównej działalności: po pierwsze, łączność optyczna – inteligentne wzmacniacze transimpedancyjne (TIA) i sterowniki laserów dla optyki near-package (NPO) rozpoczęły w tym kwartale przesyłanie próbek do wybranych klientów, a po przewidywanym półrocznym okresie certyfikacji wniosą przychody od drugiej połowy 2027, a wzrost dla optyki co-packaged (CPO) skoncentrowany jest na lata 2028–2029; spółka przewiduje, że w 2030 r. rynek scale-up optycznych połączeń osiągnie 40 mld USD. Po drugie, układy dedykowane – obecnie obsługiwanych jest ponad 10 projektów (fabric, kontrolery pamięci, chiplet IO), pierwsze dostawy pod koniec 2027, większa skala w 2028 roku. Po trzecie, rozwiązania pamięciowe – Leo 2 rozpoczęło dostawy przedprodukcyjne, w połowie 2027 rozpocznie się duża skala. Po czwarte, referencyjna architektura rackowa Orion – pojedynczy rack z 80 GPU przekłada się na ponad 100 tys. USD udziału Astera (w tym płytki, oprogramowanie i licencje referencyjne), w 2027 roku za pośrednictwem ODM/OEM wchodzi do rynku.
Prognoza i dźwignia operacyjna w czwartym kwartale
Prognoza na czwarty kwartał (niezgodna z GAAP): przychody od 730 do 750 mln USD; marża brutto ok. 72%; koszty operacyjne 194–200 mln USD; marża operacyjna ok. 45%; rozwodniona liczba akcji: ok. 187 mln; zysk na akcję od 1,62–1,66 USD. Prognozowany zysk na akcję zgodny z GAAP: 1,13–1,17 USD. W trzecim kwartale niezgodne z GAAP koszty operacyjne wyniosły 162 mln dolarów (wzrost o 19% kwartał do kwartału), jednak Lynch podkreślił, że tempo wzrostu kosztów jest mniejsze niż przychodów, a długoterminowy cel to ok. 30% przychodów, obecnie wyraźnie poniżej. Liczba pracowników podwoiła się w ciągu roku. Przepływy gotówkowe z działalności operacyjnej osiągnęły rekordowy poziom 179,2 mln dolarów, środki pieniężne i papiery wartościowe na koniec kwartału wyniosły 1,38 mld USD, wzrost o 125,3 mln USD w relacji kwartał do kwartału.
Pełny zapis spotkania
Dyrektor generalny i współzałożyciel Jitendra Mohan: Dziękuję, Lesli, witam wszystkich. Dziękuję za udział w konferencji za trzeci kwartał 2026 roku. Przedstawię wyniki kwartału, trendy rynkowe oraz postępy w zakresie rozwiązań AI fabric i kondycjonowania sygnału, następnie Sanjay zaprezentuje nasze długoterminowe plany wzrostu, a Des omówi wyniki finansowe oraz prognozy na czwarty kwartał.
Astera Labs osiągnęła w trzecim kwartale znakomite wyniki: rekordowe przychody 584,9 mln USD, wzrost o 49% kwartał do kwartału i 154% rok do roku. Operacyjnie radziliśmy sobie bardzo dobrze – rozszerzyliśmy bazę klientów poprzez nowe „design wins” i rozbudowaliśmy naszą inteligentną platformę połączeń kolejnymi premierami produktów. Wzrost przychodów był szeroki, z wyraźnym liderem – masową produkcją linii Scorpio X dla sieci typu scale-up. Scorpio stało się największą rodziną produktową, a seria X przewyższyła serię P. Cały ekosystem Scorpio przekroczył 1 mld USD skali rocznych przychodów – to kluczowy kamień milowy na drodze do stania się dostawcą kluczowych rozwiązań dla infrastruktury AI na poziomie racka.
Od ostatniej konferencji wynikowej wprowadziliśmy rekordową liczbę nowych produktów, rozszerzając portfolio m.in. o Aries 7 – pierwsze w branży rozwiązanie PCIe Gen 7 dla połączeń miedzianych i optycznych; inteligentne kontrolery pamięci Leo 2 i Leo X dla AI i szerokiego zastosowania; oraz Orion – nową platformę rackową „compute-agnostic” przeznaczoną dla AI korporacyjnego oraz inferencji. Te innowacje poszerzają rynek i zastosowania, dając hyperskalerom i klientom korporacyjnym większą wartość, tworząc różnorodne ścieżki wzrostu przychodów w dłuższym terminie. W trzecim kwartale zauważyliśmy istotny wzrost kontraktów wśród nowych i dotychczasowych klientów.
Scorpio coraz wyraźniej pozycjonuje się jako zróżnicowana platforma AI fabric, zarówno linia X, jak i P. W kwartale, linia X trafiła do dwóch klientów na wielu platformach, spodziewamy się też w tym kwartale dostaw partii przedprodukcyjnych do kolejnych klientów. Seria P zwiększyła zasięg na więcej platform, obejmując dwóch największych amerykańskich hyperskalerów chmurowych. Poza AI fabric, widzimy także inne kierunki: Taurus 800G zakończył certyfikację, rozpoczęły się seryjne dostawy do kluczowego klienta, a próbki trafiają do innych firm; dynamika Leo utrzymuje się, certyfikacje już w dwóch dużych chmurach, spodziewane masowe dostawy od połowy 2027. Wzrosła również aktywność projektowa dedykowanych rozwiązań, z ponad 10 aktywnymi projektami. Wreszcie, biznes platformowy oparty na referencyjnej architekturze Orion napotyka na silne wczesne zainteresowanie klientów, pierwsze dostawy planowane na 2027.
Popyt na infrastrukturę AI pozostaje silny, a nasi kluczowi klienci notują znaczący wzrost przychodów z tytułu usług AI. Lecz fizyczne zasoby – moce produkcyjne wafli, energia elektryczna, dostępność pamięci – pozostają bardzo napięte. Połączenie tych ograniczeń sprawia, że kluczowe jest maksymalne wykorzystanie: obciążenia coraz bardziej przesuwają się na inferencję, a powtarzalne pętle inferencyjne zwielokrotniają ruch przez fabric. Operatorzy optymalizują obecnie dwa kluczowe aspekty: opóźnienia (by skrócić „time to first token”) oraz wykorzystanie akceleratorów (by zwiększyć przychód z każdego tokena). Nasza platforma Scorpio AI fabric została stworzona właśnie z myślą o tych metrykach.
Wraz ze wzrostem znaczenia ekonomii tokenów dla klientów, chciałbym uwypuklić unikalne cechy Astera w dziedzinie AI fabric. Po pierwsze, radix portów. Scorpio X oferuje, jako pierwsza w branży, konfigurację aż 320 linii, pozwalającą na budowę sieci typu scale-up PCIe lub płaskie topologie all-to-all dla dużych klastrów. Wysoka liczba linii umożliwia pełną interkonektowość przy niskich opóźnieniach – szczególnie istotną dla AI inferencji, gdzie mniejsza liczba przeskoków skraca komunikację zbiorową i pozwala lepiej wykorzystywać obliczenia, zamiast przesyłać dane między przełącznikami. Poprawa wykorzystania przekłada się na większą liczbę tokenów na sekundę – czyli lepszą monetyzację przy tej samej inwestycji w akceleratory.
Po drugie, inteligencja. Tradycyjne przełączniki jedynie przekazują pakiety – seria Scorpio X posiada zaawansowaną, świadomą obciążeń AI logikę, uczestnicząc w operacjach zbiorowych i przyspieszając je sprzętowo za pomocą HyperCast i obliczeń w sieci, co pozwala nawet podwoić wydajność tych procesów. Kontrolery pamięci Leo, dołączane bezpośrednio do fabricu, przyspieszają obsługę KV cache, istotnie skracając „time to first token” i zwiększając throughput. Dzięki zaawansowanej „świadomości” AI produktów Scorpio i Leo, klienci mogą poprawić ekonomikę tokenów, zwiększając ich produkcję bez zwiększania liczby akceleratorów.
Po trzecie, oprogramowanie. Platforma COSMOS zamienia nasz AI fabric oraz rozwiązania połączeniowe w infrastrukturę, którą klienci mogą łatwo wdrażać, zarządzać i optymalizować w pełnej skali. COSMOS obejmuje całe portfolio, jest szeroko stosowany w ekosystemie AI – od diagnostyki urządzeń po zarządzanie fabriciem i rackiem, rozwiązuje problemy połączeniowe programowo (bez kosztownych poprawek sprzętu), umożliwia wdrożenia racków oraz zapewnia zdalne monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarządza nie tylko infrastrukturą, ale także bezpośrednio obciążeniami AI na układach XPU. Krótszy czas do realizacji przychodów oraz wyższa produktywność infrastruktury AI to główne przyczyny sukcesu COSMOS-u w pozyskiwaniu nowych projektów.
Dzięki tym unikalnym możliwościom możemy jeszcze szybciej zwiększać szanse rynkowe, skracać cykl od design-win do wdrożenia i stale podnosić wartość przypadającą na pojedynczy akcelerator. Dziś na poziomie matrycy przełączającej i kondycjonowania sygnału wartość chipowa na XPU przekracza 1 000 dolarów, a nowa generacja AI fabric już pozwoli przekroczyć tę wartość. Naszym długoterminowym celem jest, by z każdą nową generacją platform AI, zawartość jednostkowa podwajała się, obejmując całość rynku scale-up: od dzisiejszego PCI Express i NVLink Fusion po nadchodzące UALink i inne protokoły. Kontrolery pamięci i łączność optyczna, większy poziom integracji napędzany nowymi protokołami i wielkością klastrów oraz wzrost ASP z nowymi generacjami transmisji przesuwają nas w stronę jasnej ścieżki: każda generacja platformy AI = podwojenie wartości jednostkowej na XPU.
Podsumowując, trzeci kwartał stanowi kamień milowy w rozwoju Astera Labs. Rekordowe wyniki napędzał masowy wzrost Scorpio X, a portfolio kondycjonowania sygnału również nieustannie rosło. Widzimy silną dynamikę pozyskiwania projektów u nowych i obecnych klientów oraz wprowadziliśmy rekordową liczbę nowych produktów. Patrząc w przyszłość, widzimy ogromne szanse w obszarach optyki, układów dedykowanych, pamięci i platform rackowych – one nadbudowują się na naszym core businessie i poszerzają rynek docelowy, wzmacniając długoterminowy wzrost. Przekazuję głos naszemu COO i prezesowi Sanjayowi Gajendrze.
Prezes i COO, współzałożyciel Sanjay Gajendra: Dziękuję Jitendra, witam wszystkich. Ten kwartał był dla Astera Labs punktem zwrotnym: wyrośliśmy z dostawcy komponentów do platformy rackowej infrastruktury. Dziś integrujemy chipy, sprzęt i oprogramowanie, zapewniając zarówno miedziane, jak i optyczne połączenia dla całych racków AI i klastrów (podów), by zwiększyć wykorzystanie XPU i ROI. Z poszerzeniem oferty zwiększamy wartość chipową przypadającą na pojedynczy akcelerator do kilku tysięcy dolarów, jednocześnie rozbudowując możliwości rynkowe.
Obecnie nasza działalność opiera się na dwóch głównych filarach dochodowych: AI fabric i kondycjonowaniu sygnału, przy czym dynamicznie wchodzimy w cztery dodatkowe ścieżki wzrostu: optykę, dedykowane układy, rozwiązania pamięci i platformy rackowe. Wraz ze wzrostem skali systemów AI wyzwanie polega już nie na podłączaniu większej liczby akceleratorów do serwera, lecz na zapewnieniu większej przepustowości przy niższych opóźnieniach i mądrzejszej transmisji danych w ramach całych racków. Dzięki doświadczeniom z produkcyjnymi wdrożeniami sieci scale-up wspólnie z klientami definiujemy najbardziej wartościowe cechy i, mając coraz wyższy wskaźnik integracji, jesteśmy przekonani, że każda następna generacja pozwoli podwoić zawartość na XPU.
Wraz z podwajaniem transferów danych i rozwojem klastrów AI, kondycjonowanie sygnału pozostaje kluczowe. Spodziewamy się, że nowa linia PCIe Gen 7, obejmująca połączenia optyczne i miedziane, przyniesie wyższe ASP i wyższy wskaźnik integracji niż poprzednia generacja. Ponadto gearbox i redriver Aries odkryją nowe sloty w platformach AI.
Taurus 800G dla zastosowań 800G rozpoczął seryjne dostawy w trzecim kwartale, a z wyższym ASP i nowymi wdrożeniami spodziewamy się solidnego wzrostu w AI scale-out z aktywnymi kablami Ethernet AEC w 2027; próbki retimerów 3.2T trafiły do wielu klientów.
Patrząc w przyszłość, realizujemy cztery silniki napędzające potencjał rynku. Po pierwsze, optyka: rozwijamy się konsekwentnie w tej dziedzinie. Podczas ostatniego OCP ogłosiliśmy pierwsze produkty optyczne, w tym sterowniki i TIA zoptymalizowane pod topologie scale-up PCIe Gen 7, dla zastosowań NPO i LPO; zaprezentowaliśmy również integrację optyki z przełącznikiem Scorpio X. Nasze inteligentne rozwiązania optyczne trafią w tym kwartale do wybranych hyperskalerów i OEM, otwierając PCIe fabric poza pojedyncze racki na całe podziemia. W zakresie NPO spodziewamy się, że produkty zaczną przynosić przychody od końca 2027; w dłuższym terminie rozwijamy kompletnie zintegrowany silnik optyczny dla Scorpio X. Oczekujemy, że w 2030 rynek ten osiągnie 40 mld USD – naszym celem jest obsłużenie go za pomocą rozwiązań optycznych dla NPO i CPO.
Drugą ścieżką są układy dedykowane. Wraz z poszerzaniem krajobrazu akceleratorów AI zapotrzebowanie na dedykowaną inteligentną łączność stale rośnie. W 2026 roku wyraźnie przyspieszyliśmy działania w obszarze dedykowanych projektów, już mamy ponad 10. Pracujemy nad dedykowanymi rozwiązaniami fabric, kontrolerami pamięci dla inferencji i chipletami IO dla kolejnych platform. Dostawy pierwszych sztuk planujemy na koniec 2027, masową produkcję w 2028. Skupiamy się na projektach wysokowartościowych, wykorzystując nasze portfolio IP, sprawdzonych partnerów i kompetencje systemowe.
Trzecią oś rozwoju stanowi biznes pamięciowy. Rozszerzyliśmy rodzinę Leo o kontrolery pamięci dla nowych zastosowań. Leo X to zupełnie nowe kontrolery pamięci, montowane bezpośrednio na fabricu Scorpio X, tworzące dedykowaną warstwę pamięci dla KV cache i kontekstu agentów. Nowe serie Leo 2 E i P dwukrotnie zwiększają przepustowość i pojemność względem poprzedniej generacji, obsługując zarówno DDR4, jak i DDR5. Leo pozwala klientom poszerzyć lub spoolingować pamięć na poziomie całego racka, mieszając bezpiecznie stare układy DDR4 z nowymi DDR5 – szczególnie istotne przy narastających ograniczeniach pamięci. Silne zaangażowanie klientów i nowe projekty utrzymują się u największych hyperskalerów i chmur inferencyjnych. Przedprodukcyjne dostawy Leo 2 już się rozpoczęły, masowa skala od połowy 2027.
Czwartą ścieżką jest platforma rackowa. Właśnie wprowadziliśmy Orion, neutralną architekturę rackową, zapewniającą kompletne rozwiązania AI dla klientów korporacyjnych i chmur wnioskowania. Obejmuje ona sześć referencyjnych projektów, pozwalając skalować od 8 do 160 akceleratorów w klastrze, zintegrowanych z platformą zarządzania COSMOS obejmującą teraz także rack i fabric. Te projekty wykorzystują całą gamę inteligentnych połączeń: AI fabric, kondycjonowanie sygnału, nowoczesne pamięci i COSMOS – gwarantując złożone, wydajne platformy. Odnotowujemy duże zainteresowanie ze strony dostawców GPU i XPU; Orion trafi do rynku przez ODM i OEM od 2027. Pełny rack Orion to ponad 100 tys. USD udziału Astera i kolejny duży rynek.
Podsumowując, pozostajemy skoncentrowani na dostarczaniu klientom infrastruktury AI i chmurowej realnej wartości na każdym poziomie – chip, sprzęt i oprogramowanie. Projekty przyspieszają, mamy rekordową liczbę nowych premier i nowo pozyskanych projektów, a portfolio się dywersyfikuje i rośnie. Oddaję głos Desowi.
Dyrektor finansowy Desmond Lynch: Dziękuję, Sanjay, witam wszystkich. Przedstawię wyniki finansowe trzeciego kwartału oraz prognozę na czwarty – obie wg metodologii niezgodnej z GAAP.
Trzeci kwartał był znakomity – przychody rekordowe, 584,9 mln USD, wzrost o 49% kwartał do kwartału i 154% rok do roku. Wzrost napędzany był zarówno AI fabric, jak i portfolio kondycjonowania sygnału – liderem była masowa produkcja Scorpio X. Przychody się dywersyfikują, rośnie liczba klientów i platform. Scorpio stało się największą linią, a seria X przewyższyła serię P – dostawy trafiły do większej liczby platform i konfiguracji portów. Seria P również rosła kwartał do kwartału, a nowe projekty weszły w produkcję masową.
W zakresie kondycjonowania sygnału, Aries rozwijał się dynamicznie dzięki upowszechnieniu PCIe Gen 6 po obu stronach – scale-up i scale-out; Taurus także zyskiwał na sile, 400G i 800G wdrażane są w coraz większej skali. Marża brutto niezgodna z GAAP wyniosła 72,4%, powyżej prognozy 72%. Nie-GAAPowe koszty operacyjne to 162 mln USD (wzrost o 19%), co wynika z inwestycji w główną działalność i nowe obszary wzrostu. Marża operacyjna (nie-GAAP) 44,7%, wzrost o 560 pb z 39,1% kw/kw, co podkreśla korzyści skali. Przychody z odsetek i inne to 13 mln USD, efektywna stawka podatkowa nie-GAAP 11,4%.
Zysk netto nie-GAAP 243,4 mln USD, rozwodniony zysk na akcję 1,32 USD, wzrost o 0,52 USD kwartał do kwartału (+65%). Na koniec kwartału środki pieniężne, ekwiwalenty i papiery wartościowe to 1,38 mld USD, o 125,3 mln więcej niż kwartał wcześniej, napędzane rekordowym przepływem operacyjnym 179,2 mln USD.
Spoglądając na czwarty kwartał: spodziewamy się przychodów w zakresie 730–750 mln USD (środkowa wartość: +27% kwartał do kwartału), głównie za sprawą dalszej ekspansji Scorpio X i P na kolejnych klientów i platformy. Kondycjonowanie sygnału napędzać będą retimery Aries pod PCIe Gen 6 i kontynuacja wdrożeń Taurus 800G. Spodziewamy się marży brutto około 72%, kosztów operacyjnych pomiędzy 194–200 mln USD, odzwierciedlających nie tylko inwestycje w AI fabric i kondycjonowanie sygnału, lecz także wspomniane przez Sanjaya obszary wzrostów. Marża operacyjna około 45%, przychody z odsetek i inne ok. 13 mln USD, stawka podatkowa nie-GAAP 12%; rozwodniona liczba akcji: 187 mln. Całościowo przewidujemy rozwodniony zysk na akcję nie-GAAP na poziomie 1,62–1,66 dolarów.
To był wybitny kwartał: rekordowe przychody, silna dźwignia operacyjna i strategiczny kamień milowy – Scorpio stało się największą rodziną. W przyszłość patrzymy z optymizmem: Scorpio X i P rosną na nowych i istniejących klientach; Aries i Taurus korzystają na wdrożeniach nowego standardu połączeń; a poza core business realne szanse pojawiają się w optyce, dedykowanych układach, pamięciach i platformach rackowych – wszystkie są efektem świadomej, strategicznej inwestycji w portfolio. Będziemy kontynuować inwestycje, bezpiecznie je egzekwować i utrzymywać solidną rentowność, generując wartość dla akcjonariuszy. Oficjalna część zakończona, teraz czas na pytania i odpowiedzi.
Sesja pytań i odpowiedzi
Harlan Sur (Morgan Stanley Research): Dzień dobry, dziękuję za możliwość zadania pytania i gratuluję sprawnemu wykonaniu planu przez zespół. Chciałem zapytać o nową referencyjną architekturę rackową Orion: duże firmy takie jak nasza zaczynają rozważać lokalne wdrożenia modeli open source/open weights, by uzyskać niższy koszt inferencji na token, możliwość własnego fine-tuningu i, co najważniejsze, bezpieczeństwo danych wewnętrznych. Tacy klienci szukają platform obliczeniowych do centrów danych, które pasują do ich własnych infrastruktur prywatnych: chłodzenie powietrzem, kompaktowe klastry, elastyczne wsparcie dla XPU i CPU. Orion wygląda na właśnie takie rozwiązanie. Jak duże jest obecnie zainteresowanie? Czy kontaktowaliście się z dużymi przedsiębiorstwami? Jaka jest wartość dolara dla Astera przy różnych konfiguracjach?
Sanjay Gajendra: Świetne pytanie, Harlanie, dziękuję. Orion bardzo nas ekscytuje. Jak słusznie zauważyłeś, AI w przedsiębiorstwach to ogromny, bardzo zróżnicowany rynek, który wymaga gotowych rozwiązań obliczeniowych, dostosowanych do konkretnego obciążenia. Projektując Orion, założyliśmy neutralność GPU – można wybrać dowolne GPU odpowiednie dla danej aplikacji lub dostępne w sprzedaży, a cała infrastruktura, w tym połączenia, zasilanie, chłodzenie itd. jest zdefiniowana i dostarczana jako część referencyjnego projektu.
Astera dostarcza przede wszystkim trzy rzeczy: po pierwsze kompletne referencyjne architektury, zarówno na poziomie box, jak i całego racka; po drugie płytki z własnymi chipami, integrujące fabric, pamięć, kondycjonowanie sygnału i inne komponenty w sposób optymalny, dostrojony i zweryfikowany; po trzecie – oprogramowanie, co bardzo nas cieszy, ponieważ COSMOS urósł z narzędzia dla pojedynczych układów do poziomu zarządzania całymi rackami i fabricami, obsługując diagnostykę rackową oraz zarządzanie wydajnością GPU. Ogólnie rzecz biorąc, Orion jest odpowiedzią na opisane przez Ciebie przypadki – rodzina Orion rozwinie się z czasem, zawartość będzie coraz wyższa. Obecna wersja „Orion 1.0” opiera się na PCIe scale-up i przewidujemy wartość Astera na poziomie około 100 tys. dolarów na rack, zarabiając na komponentach, płytkach i oprogramowaniu.
Joe Moore (Morgan Stanley Research): Dziękuję, gratulacje. Możecie powiedzieć więcej o Scorpio X? Przekroczyliście próg 1 mld USD rocznie, tempo wzrostu było imponujące. Czy spodziewacie się, że po olbrzymich wdrożeniach linii Scorpio X, przed wejściem do ekosystemu UALink może być pewien okres stagnacji? Albo jak ma wyglądać ta trajektoria? Sugerujecie, że PCI Express ma przed sobą długi ogon i jednocześnie zaczynacie migrować ku innym protokołom – możecie to rozwinąć?
Desmond Lynch: Witaj Joe, tu Des. Jesteśmy bardzo zadowoleni z realizacji planów na cały 2026, nasze portfolio pokazuje siłę w wielu wymiarach. Patrząc na drugą połowę roku, wzrost napędzany jest wdrożeniami scale-up i masową produkcją Scorpio X zapoczątkowaną w trzecim kwartale, która będzie kontynuowana w czwartym – to siedzi za naszym wzrostem o niemal 50% kw/kw w Q3; po wyliczeniach z guidance na Q4 widać potencjał dalszego wzrostu o 27% kw/kw.
W dłuższej perspektywie, początkowy Scorpio X ukończył już większość wczesnego wdrożenia i będzie dostarczał przychody na dużą skalę także w kolejnych okresach. Spodziewamy się dalszego wzrostu Scorpio X dzięki nowym platformom oraz temu, że w 2027 systematycznie kolejni klienci będą wdrażać produkt na nowych polach. W przyszłości dzięki doświadczeniu we wdrożeniach na dużą skalę, zaawansowanym funkcjom oraz bliskim relacjom z klientami jesteśmy dobrze przygotowani na nową generację platform. Poza Scorpio radiśmy się także innymi możliwościami wzrostu: Aries 7, Leo, optyką itd. Wszystko zacznie się dublować w 2027, tworząc kolejne motory wzrostu. Generalnie jesteśmy bardzo zadowoleni z dynamiki i elastyczności portfolio.
Brian Curtis (Jefferies Research): Dziękuję za odpowiedź. Chciałem zapytać o NPO (Near-Packaged Optics). Wspominaliście o postępach projektowych i ogłosiliście nowe komponenty analogowe na OCP. Czy możecie rozwinąć, jak poszczególne elementy będą się pojawiać sekwencyjnie? Czy projektujecie już kompletne rozwiązania NPO, czy to dopiero na horyzoncie?
Sanjay Gajendra: Realizujemy to już teraz, Brian. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zaczynamy dziś wysyłać próbki produktów NPO do czołowych klientów. Przewidujemy około sześciu miesięcy na certyfikację i integrację systemową, więc pierwsze wdrożenia NPO zaczną przynosić przychody od końca 2027 roku. Na razie koncentrujemy się na komponentach do wnętrza modułów NPO: TIA, sterowniki laserów itd. Przewidujemy, że za sprawą tej rodziny produktów i rozwiązań NPO wartość chipowa na pojedynczy akcelerator sięgnie kilkuset dolarów. W dalszej perspektywie NPO będzie napędzać wzrost po 2027, a faza CPO (co-packaged optics) przypadnie głównie na lata 2028–2029.
Tore Svanberg (Stifel Research): Gratuluję kolejnego rekordowego kwartału. Teraz macie cztery nowe silniki wzrostu i przyznaję, że każdy z ich ma ogromny TAM. W grudniu spodziewane są też większe operacyjne koszty. Zastanawiam się – nakłady związane z tymi nowymi inicjatywami rozłożone są głównie w przyszłość, czy już dużo zainwestowaliście?
Desmond Lynch: Witaj Tore, tu Des. Nadal będziemy inwestować na poziomie adekwatnym do szans wzrostu, jakie stoją przed firmą. Masz rację – koszty w trzecim kwartale wzrosły do 162 mln USD, szacujemy, że Q4 przyniesie dalszy wzrost, ale podkreślę: tempo wzrostu kosztów jest niższe niż tempa przychodów, co przekłada się na widoczną w modelu dźwignię operacyjną. Wzrost kosztów w drugiej połowie roku to skutek: po pierwsze, szybkiego zwiększania personelu obsługującego projekty, liczba pracowników podwoiła się r/r; po drugie, wyższych zmiennych kosztów R&D (wafle, maski, IP itp.); po trzecie, z uwagi na wyniki przewyższające model P&L, wyższych składników wynagrodzenia zmiennego. Powtórzę: model odzwierciedla dużą dźwignię operacyjną – długoterminowo celem jest kosztochłonność na poziomie ok. 30% przychodów, a dziś jesteśmy wyraźnie poniżej tego pułapu dzięki szybkiemu wzrostowi przychodów.
Ananda Baruah (Loop Capital Research): Gratulacje postępów, dziękuję za odpowiedź. Pytanie wyjaśniające: wielokrotnie wspominaliście, że z każdą generacją platformy podwajacie chipowy udział na XPU. Czy przez „generację” rozumiecie nową generację XPU, czy każdą własną generację (Gen 7, Gen 8) Astera, czy coś innego?
Jitendra Mohan: Dobre pytanie, tu Jitendra. Dziś w zaawansowanych systemach, łącząc matrycę przełączającą i kondycjonowanie sygnału, mamy ponad 1 000 USD na XPU. Wraz z następną generacją produktów już w samych przełącznikach celujemy w kolejny wzrost o 1 000 USD na XPU – pierwsze podwojenie. W kolejnych generacjach platform AI lub jednostek XPU dodamy kolejne komponenty, jak pokazane przez Sanjaya elementy optyczne, kontrolery Leo dla KV cache, większe klastry i wyższe ASP. Model pokazuje więc, że na każdą kolejną generację XPU przypada podwojenie udziału Astera.
Ananda Baruah: To całkiem spory udział. Dziękuję!
Jitendra Mohan: Tak, klienci budują coraz większe klastry, a im większy klaster, tym wyższy nasz attach rate. Dziękuję!
Papa Silla (Citi Research): Gratuluję znakomitych wyników za trzeci kwartał. Prośba do Jitendry lub Sanjaya – możecie skomentować ponad 10 projektów Scorpio X, o których wspominaliście? Ile z nich przyniesie istotny wolumen w pierwszej połowie 2027? W nawiązaniu do tego – czy coś zmieniło się w Waszych oczekiwaniach względem harmonogramu UALink? Nadal projektujecie, że realny wzrost to druga połowa 2027? Czy część obecnych projektów Scorpio X płynnie przejdzie na UALink?
Sanjay Gajendra: Dziękuję za pytanie. Ujawniliśmy, że współpracujemy z ponad 10 klientami w zakresie Scorpio X i wszystkie te projekty przebiegają bardzo pozytywnie. U głównych hyperskalerów wdrożenia weszły już w masową produkcję – widoczne w liczbach Q3 i guidance Q4. Trzeci kwartał to także dostawy serii X do kolejnego chmurowego hyperskalera (przedprodukcja), która przyniesie nam dochód w 2027, oraz zaległe zamówienia do nowych klientów, które zostaną zrealizowane w Q4, a wdrożenia i certyfikacja zakończą się w pierwszej połowie 2027, generując przychody w drugiej połowie.
Dodatkowo – dzięki sukcesom i wydajności Scorpio X oraz funkcjonalnościom podkreślonym już w wypowiedziach, klienci rozszerzają jego wykorzystanie na kolejne platformy. Widzimy zarówno wzrost liczby klientów, jak i aplikacji u obecnych. Podsumowując – Scorpio X rozwija się bardzo dynamicznie, zarówno w pipeline projektowym, jak i w przychodach: cała rodzina osiągnęła w Q3 roczny poziom powyżej 1 mld USD.
Jitendra Mohan: Jeśli chodzi o UALink – ekosystem się rozwija, pojawia się więcej dostępnego IP i producentów produktów. Z punktu widzenia klientów niewiele się zmienia – ci skupieni na PCI Express i protokołach typu memory semantic pozostaną na tej ścieżce i będą ewoluować z czasem w stronę UALink. Rozwijamy swoje produkty UALink – w tym roku wypuściliśmy rodzinę Taurus, kontynuujemy prace wdrożeniowe nad anchor socket dla switchy itd., tak by być gotowi na rollout XPU u klientów. Generalnie – ci, którzy mają PCIe, zostają przy PCIe, ci na Ethernet – przy Ethernet; nasza strategia to objąć cały TAM scale-up, od PCIe po NVLink Fusion i aktywnie rozwijać UALink, a jeśli klienci będą chcieli, także inne protokoły.
Sebastian Naji (William Blair Research): Dziękuję, dzień dobry. Kontynuując temat Scorpio, tym razem proszę o komentarz nt. serii P. W tym kwartale X przewyższyła P pod względem przychodów. Jak powinno wyglądać tempo wzrostu serii P w Q4 oraz 2027? Wydaje się, że seria X zapewnia wyższy udział, ale z mniejszym gronem odbiorców, podczas gdy P to szerszy rynek. Jak to będzie wyglądało przyszłościowo?
Desmond Lynch: Witaj Sebastian, tu Des. Jesteśmy bardzo zadowoleni z serii Scorpio P – w Q3 zanotowała dwucyfrowy wzrost, spodziewam się podobnego tempa w Q4 i kolejnych okresach. Kolejny rok to dalszy wzrost wśród hyperskalerów – już teraz dwaj najwięksi zapewniają wzrost w drugiej połowie obecnego roku, co przełoży się na 2024 i kolejne lata; do tego różne projekty u odpowiednich klientów systematycznie zwiększają skalę. Tak więc P pozostaje ważną częścią całego wzrostu Scorpio, choć to Scorpio X będzie główną siłą dzięki wyższemu ASP, ale P nadal prezentuje bardzo solidny performance.
Quinn Bolton (Needham Research): Gratuluję guidance'u. Chciałem spytać szerzej o przyszłość. Podaliście cztery nowe kategorie: optyka, dedykowane układy, kontrolery pamięci oraz platformę Orion. Nie proszę o konkretne deklaracje, ale w ciągu kilku lat – która z tych czterech ma szansę przejść 10% przychodów najszybciej? Jak oceniacie względną dynamikę ich wzrostu?
Sanjay Gajendra: Na początek – wszystkie cztery to olbrzymie rynki: optyka i pamięć pod inferencję są oczywiste, dedykowane układy również dla XPU i zamienniki innych układów, platformy rackowe z kolei są zupełnie inną wartością. Wszystkie są dla nas duże, kluczowe będzie, czy zrealizujemy właściwy produkt i zespół dowiezie, więc wynik zależy od czasu wejścia na rynek.
Najbliżej jest wzrost po stronie optyki w drugim półroczu, szczególnie NPO, tu najszybciej zobaczymy wpływ na przychody. Układy dedykowane to obszar, który rozwijamy od dawna, mamy już ponad 10 projektów (fabric, kontrolery, itd.), traktujemy to jako ogromną szansę – ale większą skala to raczej 2028. Orion po publikacji na OCP spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem, zwłaszcza wśród dużych klientów B2B i producentów akceleratorów – tu planujemy wejście do rynku przez ODM i OEM od 2027, pełnych danych liczbowych spodziewamy się w przyszłym kwartale.
Najważniejsze przesłanie – to są duże, realne rynki, wymagające innowacji i realizacji, czemu już dowiedliśmy. Liczymy, że każdy z tych segmentów stanie się nowym motorem wzrostu poza kluczową działalnością w kondycjonowaniu sygnału i AI fabricie. Jeśli wszystkie sześć napędów będzie generować solidny wzrost, osiągniemy status wyjątkowej i ikonicznej firmy.
Sam Feldman (BNP Paribas Research, z ramienia Karla Ackermana): Dzień dobry, tu Sam Feldman, pytanie w imieniu Karla Ackermana. Wasz wzrost w Aries jest imponujący – czy możecie rozłożyć ten wzrost na udział przypadający na przesiadkę na PCIe Gen 6 oraz dynamikę wolumenową? Generalnie, w miarę przesuwania się technologii optycznych bliżej obliczeń – jak wygląda udział Astera w retimerze w przeliczeniu na XPU?
Sanjay Gajendra: Znakomita obserwacja. Aries miał rekordowy kwartał – rodzina stale rośnie. Wywodzimy się z Aries PCI Express Gen 4, teraz przechodzimy przez Gen 5, 6 i właśnie ogłosiliśmy Gen 7 na OCP. Zgodnie z Twoimi słowami, ASP rośnie dwutorowo: raz przez wyższe transfery danych (podwojenie transferu daje zwykle 20-30% więcej ASP na każdą generację); dwa – dostarczamy urządzenia w różnych formach: chip-down (lutowane na płytce), Smart Cable Module (mała płytka do AEC), gdzie ASP jest jeszcze wyższy. To kluczowe, bo AEC, montowane w części scale-up sieci, podnosi attach rate i przychody.
Aries rośnie więc rok po roku od 2024 do 2027. A jeśli chodzi o udział w przyszłych pokoleniach – wraz z przejściem kolejnych połączeń miedzianych na światłowodowe, rośnie wartość w dolarach na XPU, a nawet połączenia dotąd niepotrzebujące retimera będą korzystać zarówno z form miedzianych, jak i optycznych – to ogromna szansa na dalszy wzrost Aries.
Jeff Koche (Raymond James Research, w imieniu Simona Leopolda): Witam, Jeff Koche w imieniu Simona Leopolda. Krótkie pytanie o fuzję Marvell i Lumentum. Oczywiście, transakcja celuje w zbliżenie chipów i fotoniki, możliwą lepszą współpracę projektową i wydajność energetyczną. Czy to stanowi przewagę konkurencyjną? Czy zmienia Waszą politykę względem integracji pionowej?
Jitendra Mohan: Zarówno Marvell, jak i Lumentum to świetne firmy, darzymy je szacunkiem i z pewnością dobrze przemyśleli tę transakcję – pozostawię im jej ocenę. Chętnie jednak powiem o naszej strategii optycznej: jesteśmy mocno skoncentrowani na scale-upie; w przeciwieństwie do konkurencji nie stawiamy na scale-out/cross, nasz focus to scale-up. Ten rynek dziś nie jest duży, ale w naszej projekcji wkrótce urośnie do 40 mld USD. Cały niezbędny ekosystem – od EIC NPO po złożone EIC CPO, TIA, laser drivery – rozwijamy samodzielnie. Na OCP zaprezentowaliśmy już technologię silicon photonics dla części NPO oraz własne konektory do modułów NPO/CPO. Te silniki optyczne będą wdrażane u hyperskalerów, którzy nadal będą zamawiać lasery od dzisiejszych dostawców.
Tripp Smith (Barclays Research, z ramienia Toma O'Malley): Dzień dobry – tutaj Tripp Smith dla Toma O'Malley. Gratulacje za świetne wyniki, dziękuję za odpowiedź. Chciałem spytać o tempo wzrostu przychodów w 2027 r. Na rynku wiele osób sądzi, że wdrożenia głównych klientów osiągną szczyt ok. I kwartału 2027, a kolejna generacja platformy zostanie wdrożona dopiero pod koniec 2027 lub w 2028 – każda informacja na ten temat byłaby bardzo cenna, dziękuję.
Desmond Lynch: Tu Des, dziękuję za pytanie. Naturalnie nie komentujemy harmonogramów u klientów końcowych. Wspominałem już wcześniej – platforma Scorpio X osiągnęła dużą masę krytyczną, większość wczesnych wdrożeń zakończona, w przyszłości kontynuować będzie generowanie przychodów w skali; do tego dojdą nowe platformy oraz kolejni klienci, cały czas rozszerzając nasz model. Istotne jest, że rodzina Scorpio X już dzisiaj generuje ponad 1 mld USD rocznie, a wchodząc w nową generację platform z optymizmem patrzymy w przyszłość.
Bastian Faucon (Susquehanna Research, w imieniu Mehdi Hosseini): Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź, pytam w zastępstwie Mehdi Hosseini. Wracam do tematu zawartości Astera w rackowych projektach Orion – mówicie o 100 tys. USD, a w komunikacie prasowym wiadomo, że klastry (pod) mogą obejmować od 8 do 160 akceleratorów. Co ta wartość oznacza w praktyce – ile GPU lub akceleratorów na nią przypada? I dodatkowo: jak w tych rozwiązaniach wygląda marża brutto względem celu 70%?
Sanjay Gajendra: Już wyjaśniam. Architektura Orion wspiera maksymalnie 10 trayów obliczeniowych, każdy może mieć do 8 GPU/akceleratorów. Nasza zawartość, czyli fabric, switche itd., znajduje się na poziomie trayów i służy do połączeń GPU. Klienci mogą używać 10 trayów niezależnie, albo budować duże klastry, np. 80 GPU jako jeden system – wtedy trzeba więcej rackowych switchy i dodatkowych trayów. Dla 160 GPU – to dwa racki połączone w topologii east-west.
W takich systemach dostarczamy: całość przełączników fabric, całość kondycjonowania sygnału (retimery, AEC), po raz pierwszy monetyzujemy COSMOS – platforma z poziomu komponentu przyrosła do racka/fabric, zarabiamy więc dodatkowo na zarządzaniu rackami/diagnostyce – wszystko powyżej wspomnianych 100 tys. USD. Na koniec: dostarczamy referencyjne projekty produkcyjne, od OEM/ODM czerpiemy licencje.
Podsumowując: monetyzujemy płytki, oprogramowanie, licencje – to całość modelu. Mówimy o 100 tys. USD wartości na pojedynczy rack, czyli 80 GPU; referencyjny projekt obsługuje do 160, ale kalkulacja dotyczy pojedynczego racka. To dopiero początek – kolejne iteracje (UALink, chłodzenie cieczą itd.) podniosą tę wartość. Celujemy w dalszą integrację pionową na poziomie komponentów i software, co podniesie wartość końcową.
Jeśli chodzi o marżę, spodziewamy się, że ta działalność będzie ją podnosić, bo – jak opisałem – zarabiamy nie tylko na sprzedaży chipów, ale na software i licencjach. To dodatkowy napęd przychodów, prognozujemy, że podniesie marżę powyżej obecnych 70%. Rynek jest wciąż młody, zainteresowanie ogromne – po Q1 podamy więcej szczegółów nt. wpływu na rentowność.
Zastrzeżenie: Treść tego artykułu odzwierciedla wyłącznie opinię autora i nie reprezentuje platformy w żadnym charakterze. Niniejszy artykuł nie ma służyć jako punkt odniesienia przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Może Ci się również spodobać
Przychody AMD (AMD.US) w trzecim kwartale wyniosły rekordowe 13,4 mld USD, Lisa Su prognozuje wzrost o 66% w czwartym kwartale
Przychody AMD w trzecim kwartale wyniosły 13,377 miliarda dolarów, przewyższając oczekiwania, a udział działu centrów danych wzrósł do 64%. Lisa Su poinformowała o silnym popycie, a prognoza przychodów na czwarty kwartał wynosi około 17 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 66% rok do roku. Kurs akcji po sesji wzrósł chwilowo o ponad 9%.
Alcoa (AA.US): Oczekuje się bardziej stopniowego wznowienia produkcji w regionie Bliskiego Wschodu, nowa zdolność produkcyjna planowana przed wojną może nie zostać zrealizowana
Odtworzenie produkcji na Bliskim Wschodzie może zwiększyć podaż, ale tempo odnowy zależy od rzeczywistej opłacalności produkcji.
Demokraci odnieśli wielkie zwycięstwo, światowe giełdy „najpierw się załamały, potem odbiły”, złoto i srebro gwałtownie wzrosły – czym handluje rynek?
Za obecną sytuacją na rynku typu "najpierw załamanie, potem wzrost" stoi racjonalny powrót po szybkim przeszacowaniu układu politycznego. Prawo weta Trumpa wprowadza dwustronną równowagę, a najbardziej prawdopodobnym rezultatem jest impas polityczny, co łagodzi nastroje paniki. Jednak historycznie, zmienność rynku napędzana wyborami trwała ograniczony czas, a kluczowymi czynnikami wpływającymi na rynek do końca roku pozostają tematyka AI oraz dynamika geopolityczna.
Republikanie przegrali wybory, 450 milionów dolarów przepadło? „Wielki sponsor” Musk zabiera głos: moja interwencja chyba nie zadziałała
Demokraci odnieśli miażdżące zwycięstwo w amerykańskich wyborach środka kadencji, a darowizna Elona Muska w wysokości 445 milionów dolarów na rzecz Republikanów okazała się nieskuteczna. Przejęcie kontroli nad Kongresem przez Demokratów zwiększa niepewność wokół regulacji dotyczących AI oraz potencjalnych transakcji fuzji Tesli i SpaceX. Wzmaga się też oczekiwanie na zaostrzenie regulacji dotyczących centrów danych w Teksasie, co wywarło presję na kursy akcji Tesli, SpaceX, Nvidia i CoreWeave po zamknięciu giełdy.

